| Crysssty a întrebat:

Buna seara.Acum o luna si ceva mi-au aparut niste bubite pe corp mai ales pe fese...Nu le-am dat foarte mare importanta.Acum 15 zile am fost la medic si m-a depistat cu scabie(termen popular raie)Mi-a prescris un tratament pe baza de sulf(Sapun, unguent si niste pastilute Dasselta 5 MG)in fiecare seara am facut baie cu acel sapun, unguentul l-am terminat in 4 zile (Am dat direct pe bubite la spusele medicului)la fel pastilutele le-am terminat in seara asta.inca imi mai fac baie cu sapunul pana cand il voi termina...Nu am fiert hainele, sau spalat la masina, lenjeria este schimbata in fiecare zi iar hainele nu le port dupa o zi pe alta, cei din familie nu urmeaza un tratament. Oare ma pot vindeca doar cu acest sapun? sau poate fi intr-o faza avansata? mancarimea inca persista.Nu asa rau ca la inceput.Doresc sfaturi sunt "Panicat"!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Uiti ca ai facut un tratament cu 3 componente :unguentul( care este cel mai important!), sapunul special si pastilutele!
Daca lenjeria, hainele si prosoapele au fost spalate cu detergenti dupa fiecare folosire si daca au fost schimbate zilnic, atunci s-ar putea sa ai norocul sa scapi de reinfestare( sarcoptii rezista in afara organismului timp de maxim 3 zile). Mancarimea poate persista cateva zile de la terminarea tratamentului--- scade treptat in intensitate pana la disparitie. Daca nu scade in intensitate sau nu dispare in decurs de o saptamana, du-te la dermatolog.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să "scapi" happy

Oricum, mâncărimile nu dispar "instantaneu", ele pot persista până la 1-2 săptămâni după terminarea tratamentului!
De asemenea, TREBUIE să fierbi rufele ( inclusiv lenjeria de pat ) sau să fie spălate la 90 grade în maşina de spălat!

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti unde te-ai contaminat si sa eviti acel loc/acea persoana. BTW, se poate lua si prin contact sexual.
Si patul trebuie sanitizat.
Din cate stiu eu, acarienii pot trai pana la 4 zile fara contact cu gazda.
Ar trebui sa fii mult mai strict in ce priveste spalarea lenjeriei si asternuturilor si contactul cu cei din familie.
Mancarimea persista o vreme si dupa succesul tratamentului.

| Alelulu a răspuns:

Sulful e f bun si da, te poti vineca cu acest sapun. Insa ar trebui spalate hainele la grade f mari la masina de spalat. Ca sa omoare virusul. Si ar trebui ca si cei din fam sa fie precauti ( pot folosi si ei sapun de sulf) pentru orice eventualitate ca se poate lua oricand happy