| Yvori a întrebat:

Bună seara. Am avut contact sexual neprotejat cu soțul în a 5-a zi de sângerare după calendarul pe care îl am in telefon, menționez ca deja nu mai sangeram, a trecut o săptămână de la contact si de 2 zile am dureri de spate și burta ca la minstruatie, mai mult sub burtă. As fi putut rămâne însărcinată? Sarcina e buna venită. Mulțumesc anticipat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala si vei vedea rezultatul, daca esti sau nu gravida.
Inca ceva, semneld e sarcina apar dupa 3 saptamani, nu la 1 saptamana dupa sex!
Durerile de burta sunt de la gaze, constipatie, ce ai mancat, dar in nici un caz de la o posibila sarcina, fiindca aceea nu da nici un simtom atat de devreme, e a inca fiind in stare de diviziune celulara, probabil de masura unei gamali de chibrit.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cine e "Soțul"?!?
nu am auzit de conceptul asta
practic, ai scris cu litera mare, lucru care il face unic, si nu ai scris nimic personal (de gen "sotul MEU") deci il face generalizat

cu alte cuvinte "Soțul" este taurul comunal... SAU CE?!?

si, da, *poti* ramane insarcinata, dupa orice partida de sex neprotejat... OARECARE

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Te legi atâta de un amărât de autocorector...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

NOPE, ma leg de cineva care scrie... INEPT
si mi se rupe care e "SCUZA", in cazul asta si eu am scris cu auto-corectie, daaaaar, am avut minim de bun simt sa fiu atent la ce se scrie si sa apas backspace si sa corectez pana a scris ce vreau eu si nu ce vrea autocorectorul
de asemenea nici macar nu e cazul aici pentru ca nici un autocorector nu v-a pune litera mare unui cuvant in mijlocul propozitiei, nu in limba romana
deci, urmatoarea scuza AMARATA... astept!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

„nici un autocorector nu v-a pune litera mare unui cuvant in mijlocul propozitiei"

La niște prieteni am observat treaba asta. Nu știu dac-o avea vreo problemă tastatura de la Iphone în privința asta sau n-o au pe română, dar le mai pune câte o literă mare așa aleatoriu. În orice caz, pe mine mă irită teribil orice autocorector. Singuru' loc unde îl activam era pe telefoanele părințilorlaughing La mine când foloseam Gboard era permanent dezactivat. Acum de când folosesc Simple Keyboard de pe F-droid nici nu mai am ce dezactiva

| Yvori explică (pentru Zuzu1991):

Hai sa iti explic ceva! Sunt de origine Rusa! Cred ca m-am exprimat corect si nu e cazul sa va luați de o litara mare sau mica! Am tastatura in franceză si se corecteaza automat. Cat de răutăcioși puteți fi...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Yvori):

Hai sa iti explic ceva, si eu am folosit autocorectoare, si am vazut cum imi schimbau cuvintele, daaaaar, spre deosebire de tine, am avut MINIM DE BUN SIMT, SA FIU ATENT LA CE SE SCRIE si sa apas backspace si sa scriu ce vreau eu, nu el
iar la asta nu conteaza DELOC de ce origine esti si in ce limba e tastatura, daca esti atent si vrei, o sa se scrie ce vrei tu, nu ce vrea autocorectorul

cred ca am dovedit negru pe alb ce LAME e scuza cu autocorectorul, la fel de lame ca in jocuri multiplayer unde coechipierii te injura ca joci prost si tu dai vina pe... "LAG", cea mai lame scuza din istoria cunoscuta big grin

| Floridori a răspuns:

In primul rand, sarcina se poate forma doar in perioada fertila a femeii.
In cazul unui ciclu regulat, aceasta perioada se poate calcula foarte usor.In cazul unui ciclu neregulat, imposibil de calculat...

In plus, chiar daca ovulul este fecundat, acestuia ii ia intre 9 si 12 zile (in cazuri mai rare chiar 14) sa se implanteze in uter. Abia atunci s-ar putea vorbi ca exista o sarcina.
Simptomele unei sarcini incep sa apara dupa 4 saptamani de la fecundarea ovului, deci aproximativ dupa 6 saptamani de sarcina, calculate din prima zi a ultimei menstruatii, pentru ca asa se calculeaza.

Simptomele pe care le experimentezi ar putea fi datorita ovulatiei.
Daca iti doresti sa ramai insarcinata si ai un ciclu menstrual regulat, calculeaza cand este perioada fertila si/sau foloseste teste de ovulatie din farmacie. Daca ai ciclu neregulat, poti incerca sa folosesti in continuare testele de ovulatie, dar exista sanse mari sa trebuiasca sa cumperi si sa folosesti destul de multe pentru a determina ziua in care ovulezi.

| CubRubikk a răspuns:

Copii nu ies "pocnind din degete" conteaza in ce perioada a menstruației erai, copii se pot produce doar in perioada fertila (orice femeie ar trebui sa isi stie perioadele)