| Deea0815 a întrebat:

Am nevoie de o parere sincera. In ultimul timp ma simt foarte singura, trista, ingandurata, gelosa, stresata. Sunt intr o depresie? Desi stau cu sotul meu, devin foarte agitata in momentul in care el pleaca undeva, bere, gratare, si ma simt mai singura ca de obicei. In speta aceasta, plang foarte mult cand acesta pleaca, fumez pana mi se face rau, nu pot dormii, si simt nevoia sa il am langa mine. Cand vine, se enerveaza cand ma vede in starea in care ma aflu,(suparata plansa)gaseste motive sa ma faca sa ma simt vinovata si ma face sa ma supar mai tare, dezamagita de fapt si constienta ca nu e vina mea si ca eu sunt cea care ma simt singura si imi place sa fac totul alaturi de el in timp ce el alege alte persoane in loc sa stea cu mine. Sunt mai retrasa si nu imi place sa vorbesc cu nimeni despre problemele mele pe care le discut doar cu el si nici macar cu parintii, socrii, prietele.Nu simt nevoia decat de atentia lui. Este singura persoana langa care ma simt in siguranta indiferent de situatie, cel cu care iubesc sa fac tot. Sa fiu intr o depresie? Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Esti prea obsedata de el si de aia, nu e depresie, e obsesie, normal ca te intristezi daca stii ca el se distreaza si tu stai in casa. Suna-ti si tu prietenele cand pleaca el si iesi cu ele.

| romeo78 a răspuns:

Căutați un cabinet medical de consiliere familială! Sau mergeți la un psiholog.
Iar, dacă nu merge nimic din ce am scris, divorț doamnă, căci soțul a uitat că are o familie, soție, nu doar o servitoare.

| GdX a răspuns:

Nu esti in depresie, esti doar plictisita. Iti trebuie o activitate care sa te tina ocupata. Daca simti nevoia poti merge la un psiholog fiindca te ajuta foarte mult.

| Donsavas a răspuns:

Se numeste tulburare obsesiv-compulsiva. Ai o dependenta de el asa cum ai de fumat si abuzezi de tot ce iti face placere. Medicatia psihiatrica te ar putea ajuta făcându te mai indiferență fata de el si fiind mai autonoma. Mergi la o consultație pentru a preveni depresia care la tine apare cand pleaca si dispare cand vine.

| Uvox a răspuns:

Vine de la bere, grătare si se supăra ca te găsește plânsa?
Ceva nu este ok cu relația voastră. Tu ai probleme si probabil si o formă se dependenta de el, iar el ori nu intelege prin ce treci ori nu prea il intereseaza.
E momentul sa schimbati ceva.
Succes.