| Anto3457899 a întrebat:

Am o întrebare, recunosc sunt putin ca speriata. Poți sa mori din cauza la oxiuri( viermișori intestinali)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nelu62 a răspuns:

Complicatiile pe care le dau oxiurile sunt rare. Cele mai frecvente sunt infectiile tegumentare din regiunea perianala si cele din zona genitala. Apar datorita iritarii tegumentelor sau sangerarii datorita pruritului din zonele respective.
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viermisorii intestinali sunt niste paraziti care traiesc din alimentele inghitite de tine.
Daca sunt neglijati si se inmultesc peste masura, atunci te pot lasa fara alimentele digestate, iar tu sa slabesti pana la extrema. In acest caz greutatea scade extrem de mult si se poate muri prin subnutritie.

Insa, daca viermisorii sunt distrusi prin tratament adecvat chiar dupa primele simptome, atunci ai scapat, vei trai viata mai departe, normal.

| minrest a răspuns:

In cazuri foarte rare, se ajunge chiar pana la complicatii care, pe fondul slabiciunii generale, duc la deces. Dar, trateaza-te, si cei care vor muri vor fi ei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Orice chestie netratata la timp duce la complicatii.

| GPA a răspuns:

Da, există riscul să ajungi la complicații digestive datorate oxiurilor, în cel mai nefericit caz "apendicita oxiurică", din care poate rezulta peritonita. Netratată, duce la deces.
Totuși, nu neglija parazitii... mergi la medic și tratează-te. Orice boală netratată poate ajunge la complicații în timp.