| Baciu81 a întrebat:

Buna seara, am o problema cu sotia care si-a facut niste analize de sange si ECG dintre care au rezultat numarul trombocite scazut, undeva pe la 104, ceva de genul si totul despre trombocite in afara parametrilor in timpul testului de sange, vreau sa mentionez ca se afla in ziua 2 de menstruatie. Poate sa afecteze menstruatia aceste valori sau este ceva mai grav? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cu placere!

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1. Scaderea trombocitelor lungeste timpul de oprire a sangerarilor de orice fel. Menstra, ea insasi, nu este o cauza a scaderii numarului de trombocite dar se poate prelungi in cazul unor valori scazute ale trombocitelor din sange!
2. Exista mai multe cauze ale trombocitopeniei (scaderea trombocitelor)--- unele dintre acestea tin de lipsa productiei de trombocite in maduva osoasa, altele tin de distrugerea in splina a trombocitelor Cauzele trebuiesc cautate de medic care, in functie de cauza identificata, instituie un tratament.

p.s. Documenteaza-te asupra cauzelor scaderii trombocitelor in link-ul :http://www.despreboli.ro/boli-de-sange/2012/scaderea-trombocitelor-4294/

| Baciu81 explică (pentru alessia5158):

DA multumesc mult vreau sa precizez ca toate celelalte valori au iesit bune inclusiv pentru factori hepatici la fel si ecg splina intr-adevar este Putin in forma de para dar este asa de mult timp si amalizele erau bune! Multumesc de raspuns!

| alessia5158 a răspuns:

Cu placere!

1 răspuns:
| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/