| Beyourself1245 a întrebat:

Salut.
Mi-am făcut un set de analize de sânge recent și am văzut că am nivel mediu de trombocite 11.5.
Ce înseamnă asta? E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fie un nivel mărit? Nu știu sigur cine știe nu ți-au zis acolo?

| Beyourself1245 explică (pentru anonim_4396):

Acum 10 min sa fie de când am verificat online daca mi au venit analizele. Ieri le am făcut.
Acolo scrie: Valoarea normala trombocite 6.1-11 Și eu am 11.5
Presupun că nu e ceva rău, nu?
Adică eu mă gândesc la cancer doamne ferește dar nu e cazul. Așa sunt eu de fire, mai fricos când vine vorba de sănătatea mea. Mâine mă duc la medicul de familie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Eu știu, ce nu știu nu ma afectează le las în voia lui D-Zeu, oricum îți urez sănătate nu cred ca e o valoare prea ridicata, dacă te face sa te simți mai liniștit mergi la medic.Asa-s și eu fricos dar le mai duc pe picioare.

| DonMoldo a răspuns:

Volum trombocitar mediu (MPVD) este de 7.4-13 esti ok cred, dar totusi mergi la medicul de familie.

| kishoo23 a răspuns:

Nu e, atunci cand trece sa zicem cu mai multe unitati trebuie sa investighezi, dar nu este la tine o asa problema