| andreipro54 a întrebat:

Buna seara. Am si eu o problema pentru cunoscatori, de cam 2 luni am o durere in zona capului, in spatele ochilor mai exact, este o durere enervanta, nu foarte dureroasa insa ma preseaza, si uneori ma doare mai tare alteori mai putin, de obicei cand stau mult timp in pjcioare sau fac treaba incepe sa ma doara mai tare, dimineata nu prea ma doare. Am crezut ca in timp imi va trece si este doar pe moment, insa nu trece deloc.
Am varsta de 18 ani si am si putine probleme la spate, un inceput de scolioza, insa nu sunt asa grave. Am luat si antinevralgic si m-am dat cu ceva in zona capului, insa degeaba. Ma puteti ajuta, ce pot face? mai este cineva care a trecut prin asta? La medic cum as putea sa ii spun, sau la ce medic ar trebui sa ma duc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de cap si migrenele au diverse cauze, dar fiind durerea in spatele ochilor, poate fii de la statul prea mult cu ochii in telefon sau computer.
Acest lucru se poate afla foarte usor, daca iti limitezi statul pe telefon doar la citit mesajele si stai pe computer nu mai mult de 30 minute pe zi.
Medicul de familie este cel care va decide la ce specialist te va trimite, numai dupa ce te consulta.

| andreipro54 explică (pentru Violleta2022):

Am spus in spatele ochilor, in zona capului, fix mai sus de ceafa. Nu a ochilor

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreipro54):

Exact, aceea este zona care este afectata de statul foarte mult pe ecranul electronicelor, in spatele ochilor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inițial la medicul de familie și el te va îndruma... Ai cumva probleme cu vederea?

| andreipro54 explică (pentru suntserios):

Ce legatura are probleme cu vederea?

| suntserios a răspuns (pentru andreipro54):

Problemele cu vederea pot cauza dureri de cap...

| Parakeets a răspuns:

Dacă mergi la medic și zice faimoasa replică "N-ai nimic, ești sănătos." Sau găsesc n alte probleme care nu au nicio legătură cu capul, dar de durere tot nu scapi, atunci recomand Pastila Mig.
Nu spun că nu pot fi n probleme. Neurologice, musculare, oftalmologice (cum spuneau și alți useri pe aici) dar trebuie să mergi mai întâi la medic, consulți specialiștii, apoi dacă nici așa nu trece cu nimic din ce-ți spun sau dau ei, tratament, recomand Migul. Și eu mă confrunt cu migrene teribile uneori și Migul e baza.

Din ce mai știu, dacă nu este o problemă serioasă în spate, ascunsă dar ce se manifestă prin aceste migrene, durerile de cap/migrenele apar de la deshidratare foarte mult. Creierul conține multă apă și de aceea are nevoie de hidratare.
Hidratare prin apă, nu prin sucuri acidulate. happy
Zahărul suprasolicită iar creierul mult de tot. Îl excită apoi după acea perioadă de excitație maximă, trece pe modul repaus și cere odihnă multă, deci ia gândește-te dacă ești fan/ă zahăr apoi mai ai și zile grele de muncă/școală sau orice activități fizice/psihice întreprinzi tu.

Suprasolicitarea iar îl extermină pe creier. Dacă ești genul care nu dormi sau studiezi mult, ei bine, te poți trezi cu migrene.
Somnul este iar foarte important pentru creier.
Dar și emoțiile. Dacă ești un om anxios sau temător și vezi doar pericole la bord, iar îl poți suprasolicita pe creier cu probleme și nervi.

Deci cauze pot fi multe legate de migrene. Printre care chiar și probleme cu vezica biliară. Mama suferă de fiere leneșă și când face criza de fiere trebuie să doarmă cu zilele, să zacă și să suporte dureri imense de cap. A fost la neurologi și toți i-au zis că nu are nimic, probleme neurologice, însă când a mers la gastroenterolog, mereu îi spune aceeași poveste "durerile de cap nu sunt de la fiere, deși da, aveți mâl și fiere leneșă, mergeți mai bine la un neurolog". Și uite așa se plimbă de la un medic la altul și nimeni nu-i dă de cap. Doar Migul și Colebilul o ajută. Așa că, mergi și la un gastroenterolog să vezi, poate ai niște probleme și cu fierea. Iar da, am observat și pe propria piele că și eu sufăr mai nou de probleme cu bila și am sesizat că dacă nu dorm suficient sau mă agit și consum și multe grăsimi, în perioada aia de stres, imediat simt cum mi se inflamează fierea, am dureri de cap și sunt complet letargică. Trebuie să stau și să zac.
Deci încearcă zic și cu zăcutul și vezi cum e. Asta evident după ce ai eliminat toate celelalte cauze la așa zișii "specialiști".

Iar dacă ar fi în zona frunții și te-ar durea și nasul, suspectez că ar fi mai degrabă o rinită sau probleme cu sinusurile. Deci ar implica și consultul unui ORList. Pentru orice eventualitate.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Mergi la un oftalmolog și la un neurolog, pentru control de specialitate. Cauzele pot fi multiple și chiar combinate.

| ghost312 a răspuns:

Medicul de familie te va ajuta

| MihaElaDaiana a răspuns:

Buna,
Trebuie sa mergi neapărat la un oftalmolog dar cel mai important la un neurolog, cu trimitere cel mai bine.aceleasi simptome sau mai accentuate de 2 ani, durerea de cap si doar intr-un punct am avut...am consulat oftal, neurolog(bineînțeles imi trebuia si ochelari, iar de atunci durerea din fundul ochiului a dispărut in mare parte).
mi s-a dat trimitere mai departe de neurolog la radiologie iar acolo a constatat ca am ceva de 3 mm, inca nu se stie exact daca este anevrism, chist sau Infundibulum. O sa refac in ianuarie, anul viitor, o nouă radiografie. Sfat: mergi si consulta pe toti si multă sănătate