| ItalianoVero a întrebat:

Buna seara.As dori raspuns de la cei care au macar o vaga idee.Nu va dati cu presupusul aiurea.
Am niste dureri mici in partea dreapta jos ( in zona apendicelui, pe acolo, pe langa el, pe la el, nu stiu exact ). Durerile nu sunt constante, adica...ma doare acum, ma lasa, ma doare iar ma lasa si tot asa.La palpare nu ma doare, si nu simt nimic inflamat, deci nu cred ca este vorba de apendicita(am incercat toate metodele sa aflu daca e apendicita sau nu,si zic ca nu am)pentru ca : Greata,varsaturi,febra,balonare,constipare(constipatie), diaree, nu ma doare cand merg, nu se accentueaza durerea la screamat/tuse/respiratie adanca ( cum scrie pe net ).Si nu stiu ce-ar putea fi.Am citit un post pe un forum legat tot asa de durerile astea si se ajunsese la concluzia ca sunt din cauza problemelor cu constipatia, si ce-i drept, astazi dupa ce am avut primul scaun, dupa. 2 zile ( asta fiind a 3 a ) de neavut scaun, mi-a fost mai bine, nu ma mai durut o perioada.Am avut dupa 20 de minute aproximativ, al 2 lea scaun si la fel, si mai bine ma simteam, eram fericit.Acum vad ca au revenit micile dureri si as vrea sa va intreb ce-ar putea fi.

Multumesc si ca orice om normal, rog seriozitate maxima!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Plus efort fizic zilnic, 3 litri de lichide pe zi, fara fast-food, obligatoriu o ciorba/supa pe zi si cat mai multe fructe si legume crude

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai apendicita, apendicita s-ar fi agravat semnificativ in primele 3-4 zile de la debut. Probabil ai, ceea ce se numeste, colon iritabil.

| ItalianoVero explică (pentru Brigaela):

Asa a spus si doctora si nu stiu ce sa fac sa scap de durerea asta nesimtita.Am citit pe forumul ala, la topicul respectiv cu problemele de constipatie, si cica trebuie sa bei laptele/ceaiul/cafeaua cu miere.bun, laptele cu miere, si chiar d-ala batut, de tara, ca sa "inmoaie" laughing si na...acum sa vedem ce pot sa fac.

| ItalianoVero explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos :*

| Brigaela a răspuns (pentru ItalianoVero):

Plus efort fizic zilnic, 3 litri de lichide pe zi, fara fast-food, obligatoriu o ciorba/supa pe zi si cat mai multe fructe si legume crude

| ItalianoVero explică:

Am revenit...
Acum 2 zile, o fata mi-a spus ca va fi operata de apendicita si m-a speriat foarte tare incat au inceput si la mine niste dureri mici,de fapt nu dureri,mai mult ma jeneaza,nu imi afecteaza mersul, nu ma doare piciorul, greata nu am, la palpare persoanala si din partea mamei, nu simt absolut nimic.Mentionez ca am palpat si cu forta si in toata zona, nu am scapat niciun loc, si nu ma doare deloc.Constipat/deranjat la stomac nu sunt...Ca pofta de mancare...recunosc,nu prea am de 1 zi, asta ar fi cam a 2 a, probabil o fi din cauza fumatului si mancat guma.Ca si inainte de aceste mici jenatii(jene->nu stiu cum sa le zic) nu prea aveam.Aceasta jena este cand mica, cand un pic mai apasata dar nu este constanta(de exemplu, ma jeneaza acum, 1-2 secunde maxim si gata, ma mai enerveaza peste ceva timp)Si burta ma cam enerveaza(probabil o fi din cauza ca nu prea mananc). Stiu ca mi-ati spus ca cel mai probabil am colon iritabil, dar nu stiu ce simptome are aceasta boala. Daca mai aveti nevoie de informatii pentru a pune un mic diagnostic, va rog postati si raspund imediat.Nu vreau sa ma duc la doctor pentru ca nu am incredere si nu vreau sa fiu operat degeaba(Tin sa precizez ca mi-e frica de tot ce inseamna ac, seringa-medicina). Astept raspuns cat mai curand.