| Anamaria1995madalina a întrebat:

De 6 luni ma chinuie o problema care nu-mi mai da pace. Am 21 de ani. In urma cu 6 luni eu si logodnicul meu am renuntat la prezervativ deoarece ne doream un bebe. Dupa 2 saptamani au inceput usturimile la urinare si cand vezica e plina prezint usturimi si pe peretele de la intrarea in vagin spre ureterul vezical. Usturimile sunt inauntru, nu in vagin. Au urmat o serie de analize, repetate si iar repetate. Urocultura, sumar de urina si de secretie vaginala. Toate sterile. Totusi am urmat tratamente cu ovule, antibiotice pentru ca suspectam o eventuala infectie urinara chiar daca analizele erau bune. Unguiente Nidoflor si Lomexin, remedii naturiste cu ceai de merisor, apa beau 3 litri in fiecare zi. Urina e limpede. Vizite la urolog, ginecolog, unde mi-au confirmat ca totul e in regula. Eu totusi cred ca din cauza lubrifierii care de multe ori lipseste la mine, s-a produs ceva mecanic in interiorul ureterului si a meatului. Pur si simplu nu stiu unde sa ma mai duc si ce medicamente sa mai iau. Mentionez ca nu am mai avut contacte sexuale din decembrie (de cand a inceput problema) deoarece logodnicul meu munceste in afara tarii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| InaLeaf a răspuns:

Buna, AnaMaria. Urmeaza o serie de intrebari.
1. Te ustura atunci cand urinezi?
2. Urinezi cu dificultate si cantitati mici, chiar daca simti ca vezica urinara e plina?
3. "Eu totusi cred ca din cauza lubrifierii care de multe ori lipseste la mine, s-a produs ceva mecanic in interiorul ureterului si a meatului." Despre ce lubrifiere vorbesti?

| Anamaria1995madalina explică:

1. Da, ma ustura cand urina ajunge spre exterior, uneori am si dupa ce urinez cateva secunde de usturime.
2. Urinez in cantitati normale, fara dificultate. Chiar si urologul mi-a spus ca vezica se goleste foarte bine, complet.
3. Totul a inceput dupa un contact sexual in care nu eram destul de exitata si astfel umiditatea vaginului nu a fost suficienta si poate e vorba de un traumatism.
Daca apas pe basica aceea de la intrarea vaginului spre meatul urinar, simt usturime inaintru cand vezica e plina.

| Anamaria1995madalina explică:

Buna seara si multumesc pentru raspuns!
1. Am usturimi atunci cand urinez dar la nivelul uretrei, spre iesirea urinei.
2. Nu, nu am dificultati. Urinez normal si culoarea urinei e normala. Chiar si medicul urolog mi-a spus ca vezica se goleste foarte bine.
Usturime prezint si atunci cand apas pe acea basica de la intrarea vaginului spre meatul urinar. Usturimea este inauntru.
3. Totul a inceput de la un contact sexual fara prezervativ, iar eu probabil nu eram destul de exitata si umiditatea era redusa. Ma gandesc la un traumatism ceva.