| allleax19 a întrebat:

Buna seara, numele meu este Alexandra, am 19 ani si sunt studenta.
De aproximativ un an, ma confrunt cu o problema in ceea ce priveste somnul. De cel putin 4 ori pe luna ma trezesc din somn brusc, tremurand, cu dificultate in comunicare, speriata dar si cu impresia ca a fost cutremur. Efectiv ma trezesc de parca toata casa se misca, ma simt zgâlțâită si aud zgomote puternice ca si cum ar fi un cutremur. Deseori la cateva secunde dupa ce ma trezesc brusc incep sa plang pentru 2 minute cred, dupa care ma calmez dar nu mai dorm 2-3 h. Mentionez ca cea mai mare frica a mea sunt cutremurele, pana acum am prins doar unul care a fost de 6 grade si s-a intamplat acum cel putin 9 ani. Am incercat si somnifere dar la fel din cand in cand ma trezesc de parca a fost cutrmur si intreb pe toata lumea si ma documentez si de fapt nu a fost nimic. Credeti ca este nevoie sa merg la un medic? Este normal? Exista vreo denumire pentru ceea ce prezint eu aici?(genetic nu este ca am intrebat ici si colo) Chiar nu pot exprima in cuvinte sunetul si zgâlțâiala pe care le simt in momentul cand ma trezesc
Multumesc anticipat, va rog frumos fara glume, nu cred ca i-ar place nimanui sa se trezeasca din somn inexplicabil

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi la un psihiatru, fiindca iti induci stari de panica fara motiv si daca nu mergi de uregenta la medic, boala avanseaza.
Sanatate multa!

| Hyperion7 a răspuns:

Nu,clar nu e normal.
Nu este exclus un amestec intre insomnie cronica, anxietatea ta față de cutremure și stresul excesiv.
Eu mai pățesc să mă trezesc in jurul orei 3 dimineața și să am senzația că mă simt privit sau ceva de gen, mă uit prin camera, nimic.
Bine, eu am experimentat și paralizie in somn din cauză că eram foarte obosit (am avut o perioada de cateva zile in care dormisem foarte puțin) și asta cică de la căldura din camera.
Am aerisit camera și am dormit mai bine.

Cât despre problema ta, cum zi ziceam, mai întâi da o raită la medicul de familie pentru a-ti recomanda el unde sa te duci.
Sănătate multa!

| Sekim a răspuns:

Problema asta e prezenta doar la nivel mintal, mai exact nocebo. Cel mai probabil cutremurul acesta te sperie mai mult decat iti dai tu seama ( subconstientul tau il percepe asa ), iar atunci cand dormi ( fiind cel mai vulnerabil moment ), te trezesti speriata ca si cum ceva rau s ar fi intamplat. Te poti duce la un psiholog pentru a discuta in legatura cu problema ta, insa in final tot la cat de puternica esti din punct de vedere mental se rezuma tot, tu trebuie sa treci peste asta singura. Poti incerca sa suplimentezi inainte de somn cu Ashwagandha ( doar KSM-66 ) si melatonina si sa incerci sa vezi cum reactionezi la asta. Ai exagerat daca ai luat somnifere, fiind constienta de asta cel mai probabil creierul ignora pur si simplu stimulii primiti din somnifere, deci nu au niciun efect in final ( nocebo ).

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Urmatorul cutremur mare din Romania (peste gradul 7, 5 mai mare ca cel din 1977) va fi cam peste 18 ani, undeva intre 2039 si 2041. Ti-o spune un inginer fizician care a lucrat la Institutul de Fizica Atomica. Pana atunci poti sa dormi linistita nu vor mai fi cutremure importante. Intainte de a te culca gandeste-te la o poiana cu flori si la ce ti-am zis, si incet, incet vei dormi fara sa te mai trezesti cu spaima cutremurului.

| Tekken33 a răspuns:

Atâtea de panica în somn sau panica nocturna. Ai nevoie de antidepresive și psihoterapie, e posibil sa te confrunți cu o anxietate.

| Alexandra001980 a răspuns:

Ai avut un soc psihic. Ai fost surprinsa copiind, ai fost surprinsa in patul conjugal cu amantul, etc.