| Oopen a întrebat:

As vrea sa intreb pe cineva care a consumat somnifere. Vreau sa stiu daca odata consumate te trezesti la fel de normal ca inainte ( am somnul foarte usor ). Ex : Daca se aude un latrat sau daca ma atinge cineva. Ma trezesc la fel ca inainte sau este un somn profund? As dori sa ma odihnesc foarte intens, se ia o cantitate mai mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Incearca mai intai ceva pe baza de plante care nu da dependenta. Eu am incercat de curand un sirop care se numeste "relaxen" si am dormit o zi intreaga si foarte bine desi luasem doar 2 lingurite inainte de somn :) Mentionez ca am de ceva timp probleme mari cu somnul, adorm greu, ma trezesc imediat si nu mai adorm la loc. Chestia asta m-a "rezolvat" si nici nu mi-a trebuit reteta de la medic...
http://www.agerpres.ro/......e-12-13-02

| gago a răspuns:

Pai acest fel de medicament nu se administreaza in cantitate mare, doar 1 tableta, atat, in niciun caz nu vei mai fi asa de receptiv, o sa dormi "bustean" pe scurt, dar dupa ce te trezesti te simti bine..adica, nu te simti obosit sau mai stiu eu ce.Iti recomanda sa nu consumi foarte des acest fel de medicament, de preferabil mai putin de 10 zile

| Oopen explică (pentru gago):

Nu. Am nevoie de o singura seara pentru ca urmeaza sa fac un drum lung si vreau sa fiu odihnit. Cum adica o tableta? Te referi la o tableta intreaga sau o pastila?

| Entice a răspuns (pentru Oopen):

Depinde ce iei. Asemenea medicamente numai de la psihiatru le poti lua cu reteta speciala. Personal recomand Anxiar 1mg (Lorazepam). Este destul de usor, dar sa nu iei o perioada indelungata. Dupa 2-3 zile deja se retine in organism si incepi sa prinzi toleranta la medicament. Un comprimat (o pastila) inainte de culcare cu vreo ora ar trebui sa-si faca treaba fara probleme, dar cel mai bine discuti cu un medic psihiatru inainte, iti poate oferi si alte solutii.

| gago a răspuns (pentru Oopen):

Scuza-ma,voiam sa scriu pastila.

| Oopen explică:

Vreau o pastila care sa ma faca sa dorm fara sa am vreo problema, ceva mai tare, nu am probleme cu somnul. dar ma trezesc foarte usor, si vreau sa dorm bustean, chiar daca pune cineva mana pe mine sau ma impinge sa dorm linistit.