| NuDauNiciunNume a întrebat:

Hei..Am luat din greseala niste pastile, calmante sau somnifere, imi amintesc ca incepeau cu litera B, si am luat vreo 3 sau 4, nu imi amintesc da distanta de cateva zeci de minute. Simt ca ametesc, ca vad dublu si ca ma ia somnul. Poti pati ceva grav daca nu merg la doctor sau imi trece pur si simplu/ Chiar sunt speriata acum. daca ma voi pune sa dorm si nu ma mai trezesc/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca adormi si nu te mai trezesti, atunci nu vei mai simti nimic.
Daca te trezesti, e posibil ca un timp sa ai mari dureri de cap, sa te doara muschii, sa ai vedere tulbure etc.

Cel mai indicat ar fi sa bei urgent cel putin un litru de lapte de vaca proaspata si sa bei si cateva cafele tari, sa te tina treaz.
Daca ai reusi sa vomiti, ar fi excelent, fiindca ai mai elimina din continutul stomacului, inclusiv din pastilele inghitie, inca nedigerate.

| NuDauNiciunNume explică (pentru Bula):

Nu am adormit chiar pe loc. In schimb ma simteam molesita si vedeam tulbure, ameteam. Acum m-am trezit si nu ma mai simt chiar atat de rau ca aseara. Am baut vreo 2 pahare cu lapte. Dar inca ma doare capul si simt ca ametesc daca ma ridic din pat. Nu beau cafea ca ma iau durerile de inima. Chiar daca o sa ma mai simt rau azi, totusi...va trece de la sine in final, nu?

| Bula a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

LAPTELE de vaca este unul din cele mai bune substante naturale in caz de intoxicare!
Functioneaza in marea majoritate ale vazurilor.
In caz de intoxicatie /supradozare cu somnifere sau anti-depresive etc, ca si in caz de intoxicari accidentale cu insecticide, 1 litru de lapte baut imediat anihileaza foarte mult efectul.

Acum poti bea cat mai multa apa cu lamaie si cafele, chiar si fara zahar.

Trebuie baut insa cat mai repede (preferabil dupa ce ai vomat cat poti), inainte sa se absoarbe substantele toxice in organism.

| NuDauNiciunNume explică (pentru Bula):

Am baut lapte, dar cafea nu beau. Oricum ma simt mai bine fata de aseara, dar ma mai doare capul insa si nu stiu cum sa zic.dar ma simt cam confuza. Si desi am dormit toata noaptea, ma simt obosita

| Bula a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Cred ca deja ti-ai revenit happy
Alta data ai grija ce bagi in gura, poate fi si mai rau!

| Mayar a răspuns:

Incearca sa vomiti ce ai inghitit si data viitoare nu mai fi atat de zapacita. daca nu le poti vomita mergi rapid la urgente la spital, pentru ca poti sa mori si nu glumesc! Astepti sa simti sa mori pana sa suni la salvare?! Suna acum sau mergi cu cineva la urgente!

| m1dn1gh7 a răspuns:

După 42 de minute probabil ai adormit, dar cel mai bine era să suni la urgență, nu e de joacă cu aşa ceva.