| anamaria_8770 a întrebat:

Buna seara TPU:*, am 14 ani, pe care i.am implinit acum o luna, si sunt destul de mica adica, 1.55,slabuta,37 kgbig grin, piticahee heesi inca nu mi. a veit ciclul menstrual crying, treaba e ca in putin timp incep liceul, si naveta, agitatia, stresul...si im i e cam frica ca o sa se vada cand o sa imi vina, dar vreau sa vina mai rep, si cred ca nu e ok ca inca nu mi. a venit pana acum, nu st ff dezvoltatasadas putea face ceva sa vina mia repede, sau sa stiu cand o sa vina? e normal ca inca nu mi. a venit? am inteles ca e mai greu cand o sa vrei sa faci un copil daca iti vine tzsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Luy a răspuns:

Stai linistita ca nu e ceva anormal.Cand o sa-ti vina prima data nu o sa curga mult, nu te gandii ca-i ca la robinet deci stai linistita ca o sa observi la timphappy.Nu-l astepta ca nu-i frumos deloc!tongue

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Secretul luarii in greutate este simplu. In mare parte, grupele de mancaruri pe care le incluzi in meniu, in cadrul programului de castigare a masei musculare, sunt aceleasi pe care ai putea sa le servesti mereu, indiferent daca vrei sa slabesti, sa iei in greutate sau sa ti-o mentii, este nevoie sa consumi mai multe alimente. Chiar daca pare greu de crezut, aceasta este regula de aur intr-o dieta de ingrasare: sa mananci mai mult decat de obicei! Uneori prepararea mancarii si servirea acesteia pare un lucru bun, daca iti pregatesti singur mancarea iti cresti apetitul, ceea ce te va ajuta sa consumi mai mult. Un prim pas in dieta de ingrasat este alegerea alimentelor (sau suplimentelor) cu o densitate calorica mare. Procedand astfel vei putea consuma mai multe calorii in aceeasi cantitate de mancare.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Nu,nu poti face nimic, dar...mie imi pare rau ca mi.a venit, crede.ma,poate ca ti se pare aiurea, dar sa stai 8 zile (asa ma tine pe mine)cu absorbantul dupa tine, si mai ales vara...oh go on
e greu, mie mi.a venit la 11 anisad
acum am 14, cam devreme, dar stai linistita ca iti va veni, si sa ai in fiecare zii pastile nurofen sau mig 400 si un absorbant-doua, pentru orice eventualitatesad.
Succes

| TeoPT a răspuns:

Nu poți să faci nimic. Se explică de ce nu ți-a venit, nu ești foarte dezvoltată. Faza cu o să fie mai greu să faci copil nu e adevărată.

| mary96 a răspuns:

Stai linistita e ceva normal mie mai-a venit la 14 ani, la inceput nu curge mult...ciclul poate sa vina si la 16 ani
nu este o bucurie sa vina, crede-ma, dar vara asta ia-ti si tu un absorbant sau un protej-slip si punr-l in fiecare zi!

| đ a răspuns:

Mie mi-o venit la 13 ani jumate. nu-i mare diferentawinking
eu zic ca n-are rost sa-ti faci griji, o sa iti vina happy. nu ti-l dori, nu e ceva placut.
oricum probleme iti poti face pe la 16-17 daca nu vine. sant la care le vine mai tarziu happy. trebuie numa sa fii pregatita happy. du-ti doua absorbante cu tine pe oriunde mergi, te poti trezii oricand cu surprize big grin. daca vrei sa te simti mai in siguranta sau sa fii mai sigura poti sa te consulti cu un medic ginecolog, dar eu zic ca nu are rost sa-ti faci griji big grin. o sa-ti vina happy