| unbaiatfrumos69 a întrebat:

Buna seara TPU, am si eu o intrebare, acum aproximativ o lună cred, am călcat strâmb pe piciorul drept, în timp ce săream coarda la antrenamente. Acum totul e bine, adică pot umbla doar ca osul de acolo e umflat, ori s-a miscat nu stiu sigur, nu ma doare cand calc, dar daca apas mai tare acolo ma doare un pic sau daca imi rotesc piciorul. Ceva de genu am pățit și la mana, mai exact la degetul mare, nu am dat bine cu pumnul si acum ma cam doare putin si parca mi-e umflat acolo, astept niste sfaturi, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jukosto a răspuns:

Cred ca sunt entorse. Daca nu te doare, in general se vindeca de la sine. Dar atentie cand faci antrenamente, daca incepe sa doara, opreste-te.

Pune intr-un lighean apa calduta si sare (vezi sa fie destula), apoi sa o lasi sa se topeasca. Dupa pui picioarele in ea, sau cu ce mai ai probleme.

Daca durerea persista mai mult de doua saptamani, sau incepe sa doara mai tare, mergi la doctor.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sa astepti, du-te la un reumatolog si gata, TPU nu este cabinet de consult

| Iote a răspuns:

Ai acolo o trauma. Fizica nu psihica (pentru ca voi mereu intelegeti altceva). Mergi la ortoped pentru investigatii si tratament.