| 2Pac3Furious a întrebat:

Buna seara TPU! Ce pot face pentru a scapa de cosuri pe fata datorata excesului de sebum. Spun asta pentru ca am si niste cojite pe cap care imi produc matreata si consider ca din aceasta cauza am. Pur si simplu am un ten foarte urat, plin de matreata si nu stiu cu ce sa ma mai dau. In momentul de fata ma dau cu Zynerit si crema de galbenele. Tin sa mentionez ca am 18 ani deci probabil sa fie si din cauza varstei. Daca imi puteti recomanda ceva as fi recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Du-te la un dermatolog. Asa eram si eu, doar ca aveam foarte multe cosuri pe spate, mi-au si ramas multe semne sad
Iti va da un tratament, probabil cu SOTRET sau alt medicament pe baza de isotretinoin + multe alte creme care te vor ajuta.
Crede-ma, fara un dermatolog nu poti scapa singur (din pacate).

| 2Pac3Furious explică (pentru aXy99):

Deocamdata ma dau cu zineryt. Sunt sceptic in privinta unui singur lucru. Intre cele 2 aplicari ale zyneritului ( dimineata si seara ) pot sa ma dau cu o crema de galbene? Crezi ca ajuta?

| aXy99 a răspuns (pentru 2Pac3Furious):

Nu am nicio idee. Ar putea ajuta, ar putea face rau, chiar nu stiu. Consulta un doctor.

| Legion7X a răspuns:

Ai psoriazis nu?
Psoriazisul este o boală de piele poate apărea pe cap, față, sprincene, coate etc
Asta provoacă mătreața

| aXy99 a răspuns (pentru Legion7X):

Nu are psoriazis, nu mai vorbi prostii!

| Legion7X a răspuns (pentru aXy99):

A spus că are niște cojițe în cap care provoacă mătreață.

| 2Pac3Furious explică (pentru Legion7X):

Da, dar sunt destul de mici

| aXy99 a răspuns (pentru Legion7X):

Da, nu are nicio treaba cu psoriazisul. Se numeste dermatita seboreica.

| Legion7X a răspuns (pentru 2Pac3Furious):

Eu am psoriazis or dermatită nu prea cunosc, într-o formă ușoară pe cap, dar în momentul de față nu mai am nici un gram căci mă tratez.

Din imaginile văzute pe net și din cele citite dermatita seboreică pare similară cu psoriazisul cu privire la simptome. Ambele fac pielea roșie, mâncărimi.Dar, nu știu din ele ai tu.
Netul zice că dermatita seboreică are tegumentul care produce coji mai subțire decât la psoriazis care este mai gros.

Eu dau cu dermovat. Este un unguent luat pe care l-am cumpărat de la Catena.
Eu nu fac pielea roșie pe scalp ca la dermatita seboreică ci mici pete de tegument alb subțiri.

Mie îmi apare rar aceste tegumente albe care produc coji. Mi s-a recomandat să nu stau în bătaia soarelui că îmi usucă scalpul.
Unguentul îmi curăță pielea scalpului de coji, or anumite puncte unde pielea tinde să facã cojită devenind totul limpede. Eu îți zic să încerci dermovat. Poate funcționează și la tine. Dai puțin pe deget într-o zonă vezi dacă merge. Poți da cu el și pe față în anumite puncte dar, nu pe toată fața. Dacă funcționează ungete în cap. Mie îmi este mai ușor căci mă tund foarte scurt și mă ung, după care nu mai am nici pic de coji.

Poate te-am am ajutat cu ceva.