| Laviniaaaaa23 a întrebat:

Poate ma puteti ajuta.:*Din cauza pubertatii imi apar cosuri pe fata. Incerc mereu sa imi pastrez fata cat mai uscata [pentru ca aceste cosuri se datoreaza si din cauza excesului de sebum}. si-mi raman niste cojite care ies in evidenta atunci cand mai folosesc fond de ten..cum as putea sa scap de cojitele astea? Ce unguent/tratament as putea folosi?
:**

3 răspunsuri:
| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre toate rutinele de ingrijire a tenului, ca sa nu mai ai cosuri

http://mariabeautytips.wordpress.com/2013/10/27/129/

| DyahAlexandra a răspuns:

In cazul in care bugetul tau nu e unul prea ridicat, poti merge la dermatolog, care cel mai probabil iti va recomamnda : skinoren, si zynerit. Dupa care bineinteles trebuie sa nu excezi nici cu incercarea de a usca pielea, deoarece vei avea un rezultat opus. cu cat e pielea mai uscata, cu atat produce mai mult sebum. Inainte de fiecare machiaj spala bine fata, si dupa ce o usuci, foloseste neaparat o crema, pentru a inmuia acele cojite. CREMA SA FIE UNA LEJERA! Fara ulei. Eu folosesc de exemplu de la avon, o crema tratament matefianta. e perfecta, nu e grasa deloc, si intra in cateva secunde in piele. Succes.
diaalexandra.wordpress.com

| Corny21 a răspuns:

Cojitele ies deoarece ai un ten mixt. Incearca sa folosesti o singura gama de produse pentru problema ta. In primul rand iti trebuie un gel de spalat pentru fata, tonic si crema. De preferinta sa fie de aceiasi marca si din aceiasi gama. Incearca de la Vichy gama verde, se numeste Normaderm. Foloseste gelul pentru spalat, tonicul si crema. Trebuie sa le folosesti regulat, dimineata cand te trezesti si seara inainte de culcare. Intai folosesti gelul pentru spalat, apoi cu un disc demachiant cureti delicat tenul cu tonicul si la sfarsit aplici crema. Incearca sa folosesti un fond de ten care nu usuca tenul prea tare si nu il incarca. De obicei acele cojite mai ies si datorita fondului de ten mult prea dry (uscat). Mai bine unul semihidratant!