| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, TPU! Daca aveti rabdarea de a citi acest,, roman " v-as fi recunoscator. Imi e frica sa nu am diabet... A fost un timp, mai exact acum 5 luni cand faceam abuz de dulciuri. Voiam sa ma opresc, deoarece imi era frica ca dau in diabet, iar eu, ca prostul, am intrat sa vad simptomele. De atunci, eu am tot avut unele simptome, ma speriam si devenisem paranoic, pana la un punct cand mi-am spus STOP, iar simptomele s-au oprit. Acum 3 saptamani am fost la doctor sa-mi iau o trimitere catre laboratorul de analize, iar atunci mi-a facut si bilantul. Totul a fost ok, tensiune buna, inaltimea de 1.77 si 66 kg. Acum o saptamana, din cauza stresului scolar si al timpului limitat am sarit peste mese, mancand o data, maxim de doua ori pe zi, iar atunci cand mancam de doua ori, mancam doar un fel de mancare la masa. De 3 zile simt nevoia de a urina mai mereu, din ora in ora, insa atunci cand am activitate nu simt nimic. Nu ma trezesc pe timp de noapte sa urinez si nici multe lichide nu beau. Ajung undeva la 1, 5 litri. De la 66 kg am ajuns la 63 kg. Imi e frica de ce va iesi la analize. Imi e frica de boli extraordinar de rau. Alte simptome nu am: nu ma simt slabit, nu obosesc repede, ranile mi se vindeca usor, la un interval de o saptamana- doua, nu sunt obosit. Probabil pot fi ipohondric, insa chiar m-a speriat pierderea aceasta brusca in greutate. Ca o opinie, voi ce credeti ca poate fi? Stiu ca nimeni nu imi poate oferi un diagnostic, insa am simtit ca trebuie sa pun aceastra intrebare. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca aveai diabet te ingrasai, nu slabeai.
Oricum, ai greutatea perfect normala la 1.77m si te asigur ca NU ai diabet, nici macar 1 simptom din ceea ce este semnificativ in boala diabetica!
Incearca sa mai elimini din dulciuri, inlocuindu-le cu fructe proaspete si vei fii perfect normal si sanatos.

| gabicoo a răspuns:

Sfatul meu e sa mergi la un medic. Sa faci niste analize.
Probleme cu glicemia am si eu. La mine e vorba si de varsta, de meseria extrem de stresanta, de kilogramele în plus, etc. Sunt pre-diabetic.
Eu iau "Diavit" - un extract din fructe de afin și catina. Nu e un medicament propriuzis e un supliment alimentar care stimuleaza producerea insulinei. Asa tin glicemia sub control.
Încearca-l si tu nu ai ce pierde. Cauta în farmacii. Nu se gaseste tot timpul. Cum se aduce cum se vinde foarte repede.
Ai mare grija de sanatatea ta.
happy

| cristimihailov a răspuns:

Esti stresat aiurea.
Lasa drobul de sare si uita-te la viata ta.
Exista 2 chestii... placebo care e efectul bun si nocebo care e cazul tau. Uita-te un pic pe net ce inseamna asta.

Diabetul nu apare de regula in cateva saptamani.

| IQ156 a răspuns:

Mergi la medic. Nu te gandi la simptome.