| LuminitaRoz a întrebat:

Am 14 ani si sunt grasa.Am 90 kg la 1, 75 inaltime. Vad incetosat si obosesc repede + apetit mare - > acestea sunt simptome ale diabetului. Daca am diabet ce ma fac? nu pot sa stau o viata si sa fiu bolnava. Dar mie imi e frica sa imi fac analize, imi e frica de rezultat pentru ca eu nu pot sa recunosc asa ceva. Daca tin dieta rezolv ceva sau ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

De ce pui raul inainte? eu urc doua etaje si deja gafai, dar tu la 90 de kg e normal sa obosesti daca nu ai rezistenta la efort, daca nu faci miscare in general. vederea incetosata poate fi de la prea mult stat la calculator, o alergie sau o problema oftalmologica, iar apetitul e mare pentru ca presupun ca si stomacul tau e mare, avand in vedere dimensiunile tale. Deci simptomele tale pot avea o varietate de cauze, asa du-te fa-ti o analiza de sange si se vedfe glicemia si macar stii o treaba. daca nu ma insel exista doua tipuri de diabet iar unul dintre ele se trateaza, asa ca cu mergi mai repede si afli care e treaba cu atat mai repede o sa si scapi de tratament, bine asta in cazul in care chiar ai diabet desi nu cred.
cu greutatea trebuie sa faci ceva pentru ca pe langa diabet poate duce la multe alte boli, probleme cardiace, probleme cu incheieturile, varice, ateroscleroza etc asa ca trebuie sa adopti un regim sanatos (nu te infometa doar elimina din alimentatie patiseria, painea, grasimile, prajelile, fast foodul, dulciurile, sucuri, asta fac si eu de cateva zile pentru ca vreau sa slabesc putin pentru banchet, mananca legume, fructe, carne alba la gratar, fructe de mare, paste integrale, oua fierte, lactatele slabe, cereale, nuci, seminte, fructe de mare, supe, ciorbe) bea minim 2 litri de apa pe zi, bea si ceai verde si fa miscare, orice, macar la scoala sa mergi si sa vii pe jos, sau o sala, un bazin, un volei cu prietenele in parc orice eu de exemplu merg si alerg cateva minute in fiecare seara si fac niste exercitii de aerobic acasa (genoflexiuni, chestii banale dar care sigur vor da rezultate daca ma tin de ele) mesteca bine mancarea, ia ultima masa cu 4 ore inainte de culcare si nu te indopa, cand te ridici de la masa trebuie sa simti ca ar mai incapea sa mananci putin, daca ti-e pofta tare de o cioco mananc-o dar nu manca o tableta intreaga si nu in fiecare zi.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RisenAngel a răspuns:

Du-te la un nutritionist sa iti recomande o dieta calumea si un antrenament de cardio pe masura....in concluzie du-te la doctor

| Anonim22341 a răspuns:

Uite, eu iti spun din propria experienta, in 3 luni am dat jos 18, 6kg tinand dieta :
Dimineata(ora 7:00-9:00):-lapte cu cereale de ovaz.
Dupamiaza(ora 13:00):-un iaurt cu 0, 1 grasime si un mar.
Seara(ora 19:00):-Un gratar de vita, pui sau curcan(gratarul sa fie cat mana ta de mare).
! Regula importanta este sa nu mananci de la ora 20:00 nimic nimic! Doar bei multa apa.
! Mai ajuta la digestie dimineata pe stomacul gol sa bei un pahar maree de apa in care storci cat de multa lamaie poti).
! Am m-ai facut miscare multa (dupa ce veneam de la scoala imi faceam temele si apoi ieseam afara si ma jucam diferita jocuri care necesitau efort) de exemplu:Fotbal, ratele si vanatorii, prinsa, ascunca, 10 patratele, omu' negru, gardiana(secretul la gardiana este ca tot timpul sa ii urmaresti pe cei care prind de la distanta de 10-15 metribig grinbig grin).
Respecta sfaturile mele si in circa 2-3 luni(Dar eu zic ca in jur de 2 luni)