| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, de mai bine de 2 luni simt in fiecare zi un gust amar in gura cam tot timpul si ma simt obosit mai mereu, oare de la ce poate fi? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Gustul amar este dat de fierea incarcata. Depinzand ce manaci, ai aceste "amaraciuni" in gura, posibil chiar ca la un moment dat sa ti s efaca rau sis a vomiti, adica sa faci o criza fiere. Mancarurile care iti fac rau la fiere sunt: prajeli, grasimi, afumaturi, salamuri, carnati, carne tocata, sucuri acidulate, macare de varza sau mazare, alcool.
Incearca sa manaci mai dietetic pentru acteva saptamani ca: supe, carne fiarta sau fripta, de pui sau curcan, peste fript, legume fierte sau la aburi,

| niculai123456789110 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi mult de raspuns, oricum am cateva probleme si cu ficatul.

4 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Verifica fierea si ficatul.

| Rocsid a răspuns:

Posibil sa ai niste carente de vitamine sau minerale...o simpla analiza de sange iti spune ce medicamente trebuie sa iei...de la lipsa de magneziu apare oboseala si poate chiar si depresia.dar cel mai in masura este medicul sa spuna exact.
Sa te faci bine repede!

| Sorinx a răspuns:

Nu mai manca prostii multe, si mie mi se mai intampla