| Tudor_2273 a întrebat:

Buna seara TPU,

De o saptamana se intampla ceva foarte ciudat cu stomacul meu. Ma balonez, nu elimin atat de mult gaze si ma balonez dupa ce fac sport, simt ca imi creste abdomenul. Nu inteleg ce se intampla, am fost la doctor unde mi-a dat niste pastile care nu prea au efect. A mai patit careva asa ceva. E foarte enervant!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Daca faci efort excesiv, se produce un dezechilibru al lichidelor si mineralelor din organism. Pierzi multe lichide prin transpiratie si ramane prea putin lichid pentru o buna functionare a rinichiului, care nu mai elimina bine potasiul. Iti creste potasiul din sange, si asta produce balonarea.

Atentie! Rinichiul poate functiona prost si din cauza excesului de suplimente cu aminoacizi si proteine sau din cauza steroizilor luati pentru marirea masei musculare.

Poti incerca sa reduci alimentele bogate in potasiu din dieta (piersici, banane, pepene galben, portocale, prune, stafide şi alte fructe uscate, broccoli, andive, ciuperci, rosii, cartofi, cafea, ciocolata, ceai chinezesc, nuca de cocos si nuci).

Si renunta, macar o vreme, la alimentatia hiperproteica. Rezuma-te la mancarea normala, lasa-le-ncolo de suplimente!

| Tudor_2273 explică (pentru Empathizer):

Aaa, doctorul mi-a gasit si o pietricica micuta la rinichiul drept 5mm... poate contribuii acest factor la balonarea pe care o simt?

| Empathizer a răspuns (pentru Tudor_2273):

Da. Probabil ca e un calcul (o piatra) din acid uric/urati, care se poate forma si din cauza alimentatiei hiperproteice. Rinichii tai sunt in suferinta si iti dau semne despre asta. Bea multa apa de la robinet sau apa de izvor (gen Cumpana, La Fantana, Devin), cam 2 litri pe zi, in plus fata de alte lichide, ca sa asiguri un flux urinar care sa urneasca piatra din loc. Are o dimensiune la care se poate evacua singura, fara interventie chirurgicala. DIn pacate e tepoasa si nu se poate elimina fara durerisad

| Alcy a răspuns:

Salutare Tudor! Nu bei apa minerala nu? Stiu ca sportivii o evita de obicei. Incearca sa elimini lactatele, e recomndarea doctorului pentru sora mea, a avut probleme similare. Mananca cat mai sanatos si nu bea sucuri acidulate. Referitor la alimentatie incearca sa o urmezi pe cea specifica sindromului de reflux gastroesofagian. Sunt sigura ca vei fi ok. Foloseste si carbune medicinal, gasesti la orice farmacie. Numai bine

| Tudor_2273 explică:

Subliniez si aparitia unei pietre la rinichiul drept, depistata recent pentru care beau ceai de coada calului... poate contribuii o piatra la balonare?

| Empathizer a răspuns (pentru Tudor_2273):

... de fapt si balonarea, si piatra sunt o consecinta a unei suprasolicitari a rinichilor.