| blackclover22 a întrebat:

Bună seara tuturor!
Am și eu o mica problemă.
Sora mea a găsit o pisică însărcinata pe stradă și a hotărât să o îngrijească până va da naștere la pui. Deja a trecut o luna de când a născut și fiind primăvară iarăși a început sezonul împerecherii. Într-o zi întorcându-mă acasă am găsit pe holul apartamentului un pisoi de stradă care nu parea deloc agresiv, ba mai mult timid. Când am încercat să-l dau afara nu voia sa iasă nicidecum, stătea nemișcat pe fereastră. Mi-am acoperit mâinile cu niște cearșafuri și l-am apucat să-l dau jos sa iasă afară pe ușă. În acel moment m-a zgâriat doar un pic și mi-a mușcat degetul cel mare. El s-a speriat atât de tare ca a sărit de pe fereastră (trăim la al doilea etaj). La fel m-am speriat și eu.
Însă nu prea am luat în serios faptul ca m-a mușcat, mi-am spălat mâinile cu săpun și am dezinfectat rana cu alcool. Totul s-a întâmplat cu o săptămână în urma și locul zgârieturii este roșu iar locul mușcăturii la fel este rosu, mă doare, s-a inflamat și iese un lichid galben când îl strâng. Știu că rabia este o boală infecțioasă transmisă de animale însă m-am gândit ca acel pisoi este pur și simplu murdar de aia am infecție, l-am mai văzut după ce a sărit, era în regula și nu avea semne de turbare. ( Veterinarii spun ca pisoii pot sa sară și de la al 5lea etaj când își caută pereche).
Am căutat simptomele rabiei https://m.csid.ro/......t-17115709 însă nu prea le am, de exemplu : febra, tuse.
În schimb lucrez part time la un restaurant și în timp ce munceam simțeam ca gatul mi-e uscat, la fel un client mi-a dat telefonul sau să-l pun la încărcat și acolo mai era alt telefon care după o vreme a dispărut și eu am confundat tot crezând ca telefonul clientului a dispărut, sa fie oare asta halucinații? Acum ma simt neliniștita și nu știu care-i cauza... Vă rog să-mi dați niște sfaturi cât mai curând. Ar fi necesară o vizita la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

De ce nu ați apelat la un medic specialist până acum? Urgent la medic, eventual la UPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing
Exact de asta nu le lasa tatii pe fete afara tarziu, ca sa evite sa vina vreunu pe la usa sau geam, noaptea cand ei dorm, sau mai stiu eu.
Asa sunt si oamenii laughing
Asta cu halucinatiile, dupa o zi de munca, mai ales ca ospatar, ca si eu am lucrat, si eu aveam halucinatii, dupa 10 12 ore de munca laughing
Daca te duceai la urgente, ti-l facea pe loc si nici nu plateai nimic.
Vaccinul ma refer, si acum, nu mai stateai in dubii.