| nairpic a întrebat:

Buna seara tuturor.Asa hm deci, acum 2-3saptamani m`am spalat cu apa foarte rece de la fantana pe maini si am stat putin pe afara seara unde era cam frigut happy.Asa si a doua zi deja imi crapasera ambele maini.sad.M`am dat eu cu diferite creme de maini dar degeaba..Problema e la antrenamente unde transpir mult si ma ustura foarte tare pielea de pe maini..Nu stiu ce sa fac thinking Sa imi pun un bandaj la antrenament (volei) sa nu ma mai usture dar poate daca as pune m`ar ustura si mai tare. Ce as putea face? Dau funda unui raspuns bun. Multumesc si o seara faina happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa te dai cu crema de galbenele pentru a-ti hidrata mainile. De obicei, blocheaza si usturimea, tocmai pentru ca este foarte groasa.
Insa mainile te vor usutra oricum, pentru ca transpiratia iese prin pori, iar porii sunt la nivelul crapaturilor. Asa ca si cu bandaj si fara, pielea tot te va usutra.
Cred ca cel mai bine ar fi sa iei o pauza de cateva zile de la volei, pana ti se va vindeca pielea.
De asemenea, incearca sa bei multa apa si sa iti faci dusuri sau bai. Pielea se hidrateaza si din interior dar si din exterior.

| nairpic explică (pentru OoBunnyoO):

Pf nu am cum..Vinerea viitoare am cateva meciuri.O sa ma dau cu crema de galbenele si o sa ma spal muult mai des.happy. Merci mult de sfat.big grin.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru nairpic):

Nicio problema. Axeaza-te mai mult pe bai, deoarece iti hidrateaza mai mult pielea decat dusurile. Ca sapun poti folosi dove care este foarte bun pentru hidratarea pielii. In timpul meciului ai putea sa te dai cu pudra de talc pe maini, asta o sa impiedice pilea sa transpire, insa s-ar putea sa ti-o usuce mai mult. Poti incerca pudra atunci, iar cand ai timp sa iei o pauza de la antrenamente in care sa acorzi mai multa atentie pielii.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă practici volei, ai și un medic sportiv, trebuie să i te adresezi pentru această problemă medicală.
Este bine să protejezi pielea traumatizată cu bandaj.
Pa, pa.