| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna seara tuturor. Azi la scoala la mine a fost un cutremur de 5, 7 grade.
Eram la ora si dintr-o data a inceput sa se miste banca in care stateam si eu am crezut ca colegul de banca o impinge si dupa a sarit doamna speriata de pe scaun si a zis sa iesim repede afara ca e cutremur. Faza ciudata e ca a fost si ieri in acelasi loc alt cutremur si azi altul. Intrebarea mea e: mai e vreo sansa sa fie altul maine si sa fie mai puternic? Au spus niste oameni pe internet ieri ca la 1 noaptea va fi iar si azi un coleg imi spuse ca el s-a trezit speriat din somn la 1 si ca se misca patul cu el. Si inca ceva: cum as putea sa nu mai fac atac de panica la un cutremur? Inainte nu ma speriam dar acum de cand am vazut ce s-a intamplat in Turcia de la cea mai mica miscare ma sperii si fac atac de panica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa ne mentinem calmul cât de mult putem ca să nu producem un haos.
Șansele ca tu sa pățești ceva sunt minime asa ca încearcă sa îți relaxezi mintea.Totul o sa fie în regula și o sa treacă.

La turci nu e prima oara când se intampla, sa mai repetat.In schimb noi am avut doar o dat în istorie un cutremur foarte mare.

| LaviniuA a răspuns:

Deci a fost cutremur la tine la scoala numai? big grin
Cu asa o doamna educatoare panicata si saritoare de pe scaun, cred si eu ca ai atacuri de panica.
Poti sa-ti faci un plan, in caz de cutremur. Ceva de genul: daca e slab nu-l bag in seama, daca ma zgaltaie bine atunci ma bag sub banca sau sub o grinda. Dupa ce trece ma relaxez si beau un suc cu colegii happy