| Annabella9719 a întrebat:

Buna! I s-a mai intamplat cuiva sa aiba atac de panica tot mai frecvent si des? Am avut primul atac de panica in somn acum aproape 4 ani. Eram intr-o perioada stresanta cu probleme. Dar in cateva luni nu am mai avut vreun atac. Dar dupa un an si jumatate am nascut. De atunci sunt mai anxioasa. Mi-e frica mai ales ca cineva sa nu-i faca rau copilului meu. Stau mereu cu frica. Cam dupa ce-am nascut era sa fac un accident de masina. Sotul conducea. Eu stateam in spate cu copilul. Am adormit si m-am trezit zdruncinata din cauza ca a pus o frana foarte puternica. Cativa cm mai aveam si ne loveam de un destept ce se bagase in fata noastra neregulementar. De atunci cred ca luni bune mi-a fost frica sa urc in vreo masina. Faceam atac de panica.
Dar am depasit momentul. Insa de cam cateva luni am inceput sa am iar atacuri de panica cand dorm. Ma trezesc si cred ca e cutremur. Ca toata casa se misca dar de fapt tremur eu. Azi a fost chiar nebunie. Inainte sa fac atacul de panica am visat cum cineva imi zice ca e cutremur si sa fug. Am luat copilul in brate si am fugit si cand am deschis usa mi-am dat seama ca am visat urat si nu e niciun cutremur. Dupa cateva minute am inceput sa imi revin din tremurat. Faza e ca acum cativa ani m-am trezit din cauza unor cutremure mici. Din fericire aici in Regatul Unit nu sunt cutremure asa dese ca in Romania.
Eu stau singura acasa cu copilul. Sotul e sofer de tir si nu vine in fiecare zi. Si mi-e frica. Pentru ca acum aproape 3 ani cineva a vrut sa intre peste mine si nou-nascutul meu in amiaza mare. Un hot. De atunci mi-e foarte frica. Am pus si camere de filmat, alarme dar tot mi-e frica. Si acum o luna, un "prieten" mi-a facut o farsa. Si-a facut alt cont fara poze fara nimic. Si mi-a zis ca e stalker si a venit dupa mine si ca vrea sa imi ia copilul. Am mirosit ca e o farsa. Dar de atunci am ramas cu o frica. Am visat acum ceva seri ca se uita cineva din umbra noaptea la mine la fereastra la bucatarie. Si m-am trezit tipand. Ba mai nou de o luna am fost diagnostificata cu psoriasis de scalp. Doctorul mi-a zis ca e de la stres. Ce sa fac? Ce-ar putea sa-mi faca doctorul. Nici nu pot sa iau anumite medicamente ca am o problema de sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am atacuri de panica dar iau xanax și ma mai calmează, cred ar trebui sa vizitezi un psiholog bun sa controlezi aceste stări, frici nejustificate. Psoriazisul l-ai făcut de la stres sau de la anxietate și din păcate e o boala cronica autoimuna și nu cred ca se poate vindeca. Doctorul ar putea sa îți de a ceva sa îți fie mai ok sa nu se agraveze, sa tina boala sub control, dar dacă nu îți controlezi acesta anxietate boala nu o sa aibă o evoluție bună în viitor, mare grija la stres și la alimentație. Iti doresc multa sănătatehappy

| Annabella9719 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Asemenea!