| Angel999999 a întrebat:

Buna seara tuturor! Doresc si eu cateva informatii despre ciclul menstrual al prietenei mele. Este o mica povestioara. Ea are 14 ani, iar in urma cu 2 seri am facut sex cu ea (bineinteles protejat). La mai putin timp de o ora dupa actul sexual, ea a avut o durere abdominala insuportabila precum si greata. Nu stiam la acel moment ce era. Tin sa mentionez ca astazi (dupa 2 zile de la act) am aflat ca i-a intarziat menstruatia, este prima zi de intarziere. Mentionez si faptul ca nu mai era fata mare. Totusi, am fost protejat, am avut grija, iar la mine a fost primul act. Sunt un pic confuz si imi este teama..sa nu devin tata asa devreme..este posibil ca ea sa fi ramas insarcinata, sau, este vreo problema ca a avut acele simptome sau, este un semn rau si va ramane insarcinata? rog seriozitate si ajutor...Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ZuzuMissy a răspuns:

Daca i facut-o protejat nu are cum sa ramana insarcinata..intarziere se manifesta si din cauza actului sexual..la multe fete dupa o pauza si apoi sa faca sex ii vine mai tarziu ciclul ...si durerea aceea o fi fost de la efort sau ai fost tu mai brutal la actu sexual cu ea..sau ii mai stramta i o durutu putin mai tare

| Angel999999 explică (pentru ZuzuMissy):

Am aflat de ce a avut durerea aceea. datorita faptului ca trebuia sa ii vina menstruatia.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

...si asa se intampla cand copiii fac sex, habar n-au ce s-a intamplat.
Daca ea are 14 si nu era virgina, cu asta ai zis tot. Daca te-ai protejat cum trebuie n-ai de ce sa te temi. Simptomele ei probabil sunt doar de la menstruatie, n-au legatura cu tine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nici daca erai extraterestru nu cred ca aveai cum s-o lasi gravida intr-o ora.

| Purec a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

"Nici daca erai extraterestru nu cred ca aveai cum s-o lasi gravida intr-o ora. "

iar nu stii sa citesti? cam nasol

Nu, nu are cum sa fie insarcinata, dar chestia cu o ora, ai scos-o de unde stii doar tu

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Purec):

''La mai putin timp de o ora dupa actul sexual, ea a avut o durere abdominala insuportabila precum si greata.''

Iti zic eu de unde am scos-o, spre deosebire de tine eu am citit atent intrebarea (nu superficial).

| Angel999999 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da. Exact asa am spus si ai dreptate. Simptomele ei au aparut in mai putin de o ora. Astazi am aflat de ce s-a intamplat acest lucru, datorita faptului ca trebuia sa ii soseasca ciclul.

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca a fost protejat si nu au existat accidente ( ruperea prezervativului ) atunci nu are cum sa fie insarcinata si in plus de astea simptomele unei sarcini nu apar in cateva ore.
Va mai intrebati de ce are fel si fel de dureri, pai e si normal din moment ce si-a inceput viata sexuala la 14 ani poate chiar mai devreme daca spui ca nu ai fost tu primul. La varsta asta organismul ei nu este dezvoltat si pregatit pentru sex.
La 20 de ani o sa isi faca abonament la ginecolog.

| Vektor a răspuns:

Ti-ai dat raspunsul singur.