| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Azi cand am invatat despre sindromul Asperger, oarecum m-am regasit in descrierea unei persoane care sufera de acest sindrom. Ce sa fac in cazul asta si cum sa fac sa nu se agraveze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cunostintele de psihiatrie generala si despre sindromul Asperger ajuta foarte mult. De vindecare nu poate fi vorba. Vezi ca mai avem pe cineva care sufera de acest sindrom. O... fata! Yeeee! Poate iese ceva! Yeeeeee!

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Nu e tocmai un raspuns la intrebarea ta dar e un serial numit M.D House in care personajul principal Doctor House are Asperger. Il recomand, poate te ajuta.

| MateiT a răspuns:

Ca sa nu se agraveze trebuie sa nu te mai ingrijorezi ca s-ar putea agrava. Anxietatea face totul mai greu in cazul acesta
Nu am pic de respect fata de domeniul psihologiei si psihiatriei conventionale, care practic nu stie decat sa dea diagnostice, sa spuna ca ceva nu iti va trece niciodata, sau, in cazul in care esti prea nebun si interferezi cu 'bunul mers al societatii', te leaga impreuna cu alti nebuni... intr-un loc deprimant... si iti da droguri ca sa nu ai nicio sansa sa vezi care e realitatea
Cei care subscriu acestor filosofii nu ar trebui sa fie in pozitia de autoritate, printr-o diploma, de a spune altora "problema ta nu o sa treaca pentru ca asa am invatat eu la facultate"
Ghici ce... eu eram un caz, nu foarte grav, dar totusi destul de avansat de Asperger, si acum sunt liber, nu mai am practic nimic din aceasta problema. Toate acele 'defecte' le-am vindecat si transformat SINGUR, si sunt asa de fericit ca nu s-a sesizat nimeni sa ii spuna mamei sa ma duca la psihiatru, pentru ca daca ar fi facut asta probabil nu asi mai avut nicio sansa
Contrar credintei rigide a psihiatrilor, credinta lipsita de sens sau intuitie, aproape orice om isi poate recapata libertatea si integritatea din punct de vedere emotional si mental, cu exceptia cazurilor in care este ceva in neregula fizic cu creierul, dar chiar si atunci se pot face progrese majore.
Nu te speria daca suferi de acest 'sindrom'. A fost denumit doar pentru ca unii oameni prefera sa puna etichete in loc sa ajute si sa inspire pe altii cu adevarat. Cauta modalitati de a te vindeca, dar asta se poate doar daca esti dedicat vindecarii, si de asemenea daca nu subscrii ideii care spune ca vindecare totala nu ar exista
Ai dat putine detalii dar daca ai nevoie de ajutor poti sa imi scrii si putem vorbi
Nu intentionez sa ma cert cu nimeni dar pur si simplu iau foc cand vad ca unii oameni 'autorizati' fac rau pretinzand ca sunt clarvazatori si stiu ce este posibil si ce este imposibil. Eu sunt exemplul ca e posibil, si nu permit acestor idei distructive sa fie perpetuate impotriva vointei celor slabi, de multe ori copii

| Angelina1 a răspuns (pentru MateiT):

Așa e, ai dreptate, f bun și realist răspuns.

| Angelina1 a răspuns:

Asperger nu egal autism, sunt multe deosebiri majore care depășesc asemănările, cei cu Asperger au o inteligență peste medie și sunt introvertiți, dar aidoma normalilor, autiștii au întârzieri mentale mari și sunt dependenți, nu se pot descurca în societate. Unii medici considera asperger egal formă ușoară de autism, alții consideră Asperger separat, ideea e că științific nu exista o legătură între cele două.