| Mugurel33 a întrebat:

Bună, spunețimi și mie vărog pe la ce vîrstă dispar pistruii depe față?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Niciodata! Imi pare rau, dar asta este adevarul.Se pot estompa, dar de disparut, niciodata.Soarele,ii scoate mai mult in evidenta.

| BoggyP a răspuns:

Cand o sa inveti sa scrii.niciodata ba

| Mugurel33 explică (pentru BoggyP):

Băi ar trebui să te uiți în oglindă mai întîi, dacă știiai mai există și (ă, î, â, ș, ț) și și propoziția se începe cu LITERĂ MARE și după punctc tot SE ÎNCEPE CU LITERĂ MARE. Se vede că înveți la școală bine.

| pietrean a răspuns (pentru BoggyP):

Dar,tu.....stii?
Politicos stii sa te adresezi, unei persoane pe care nu o cunosti?

| Mugurel33 explică (pentru pietrean):

Deacord.

| BoggyP a răspuns (pentru Mugurel33):

Intai se scrie cu I din a si stiai cu un singur i

| Mirelamirelusha a răspuns:

Mai era o intrebare de genu, pot disparea DEFINITIV, dar cu foarte foarte foarte multa rabdare! Incerci cu ceai de patrunjel cu care te dai in fiecare seara, expunerea la soare iar iti iei crema cu fctor de protectie 25 +, am o pr care a avut pe toata fata si i-au trecut dar intr-un an si o luna si s-a tinut de tratamentu astta un an si o luna, nu pot disparea repede, daca vrei sa iti dispara ai rabdare pentru ca mai repede de vreo 3 luni nu iti pot disparea, pistruii in general dispar la o varsta gen 25-26-28 daca esti dispusa sa astepti pana atunci ok, repet PISTRUII NU DISPAR PRIN MINUNE, deci nu va asteptati dupa 2-3 zile te dai cu niste chestii si gata, ai grija la soare si daca ai doar pe nas si nu sunt foarte stridenti in 3 luni iti dispar daca TE TII DE TRATAMENT, iti dau 3 metode de preparare cu patrunjel, te asigur ca tin 100% in loc sa incerci n creme si sa iti pui fond de ten sa iti apara cosuri si etc daca vrei sa incerci asa ar fi ok dar sa te tii.
a) masca cu frunze de patrunjel pisate intr-o piulita;

b) infuzie din trei lingurite de frunze uscate sau o legatura de frunze proaspete taiate marunt peste care se toarna o cana (250 ml) cu apa clocotita; se lasa acoperita 20-30 de minute; se strecoara; se spala fata cu apa de ploaie si sapun si apoi se aplica solutia obtinuta prin infuzie;

c) suc de frunze aplicat pe fata; se lasa de seara pana dimineata, apoi se spala fata cu apa de ploaie calda sau apa distilata calduta;

d) decoct din o mana de frunze la o jumatate litru de apa; se fierb 15 minute; se lasa sa se raceasca; se strecoara; se spala fata dimineata si seara timp de sapte zile; toate cazurile mentionate au actiune buna pentru com­baterea pistruilor sau a petelor de pe fata aparute in timpul graviditatii;

e) decoct din 20 g de radacina si frunze tocate marunt la o jumatate de litru de apa; se fierb 20 de minute; se acopera pentru 30-40 de minute; se strecoara; se fac spalaturi pe fata sau se fac tamponari cu vata pentru combaterea petelor rosii.