| Pati2500c a întrebat:

Stiti daca doare cand se scoate nervul de la masea? Sau cand pune plomba definitiva happy Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justme79 a răspuns:

Uneori e posibil sa doară puțin la început până își face anestezia efectul, iar cu pus plomba cred că nu din câte îmi mai aduc amintehappy

| Pati2500c explică (pentru Justme79):

Mersi sper sa nu doara rau happy am frica de medici si ace

| Justme79 a răspuns (pentru Pati2500c):

Și eu la sunt dar nu îți fa prea multe griji happy

| vmalex21 a răspuns (pentru Justme79):

Pe un dinte devitalizat(fara nerv)e bine sa iti pui o coronița dentara.Plomba nu tine la fel de mult iar în timp risti sa iti pierzi dintele in urma unei noi infecții sau a faptului că devine casant.Din pacate multi se zgarcesc la 300-400 de lei cat costa o coroană dentara.

10 răspunsuri:
| Reghqen a răspuns:

Îți va face o anestezie, datorita ei nu o să simți o durere așa imensă.

| AwGenetix a răspuns:

Eu din cate imi amintesc ma durea de umblam pe pereti.
cel putin nu o sa te doara acolo, te doare acasa daca e sa doara.

| vmalex21 a răspuns (pentru AwGenetix):

Te doare daca medicul nu e in stare sa curețe cum trebuie canalul ala de resturile cerbului. Daca o face cum trebuie nu te mai doare ca pur si simplu nu mai exista nervul care sa transmită durerea.

| vmalex21 a răspuns:

Dacă îți face anestezie cum trrbuie nu doare deloc.Eu am avut 3 experiențe, prima a durut al naibii de rau pentru ca dentista nu a făcut anestezie cum trebuie iar celalalte au fost lipsite de probleme.Simti cel mult un mic disconfort si ai o senzatie aiurea cand trage cu acele alea pe canal ca sa il lărgească.Nu doare deloc însă.Iti recomand de asemenea sa iti pui o coronița dentara pe maseaua aia ca plomba nu tine la fel de bine. Dupa un astfel de tratament dintele va deveni mai sensibil iar în timp va fi casant in lipsa unei coronițe care îl va proteja.

| Stefan2K20 a răspuns:

Iti face anestezie locala, deci nu simti mai nimic, dupa s.ar putea sa te doara in zona putin

| Pati2500c explică (pentru Stefan2K20):

Multumesc mult! Sper sa nu doara anestezia happy

| Stefan2K20 a răspuns (pentru Pati2500c):

Ti-o face in gingie, o sa doara, ai vazut si daca pui putin unghia de la deget te doare, dar curaj