| Derii12 a întrebat:

Buna!
Stitii, azi in gradina m-a intepat o albina la picior in al 3-lea deget si am pus si comprese cu gheata, am fost si la masaj dar nu a mers.Imi spuneti si mie cum sa fac? Va rog, ma doare tare de tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

@∂єєυтzαιηgєяαѕн, sa-ti iei de la farmacie Claritine. Este foarte bun! Din prospect vei afla cate sa iei si cand. Pe mine acum vreo 2 ani in urma m-a muscat o albina de pleopa, aveam un ochi de toata frumusete, umflat si rosu. oh go on crying Am purtat ochelari de soare vreo saptamana. laughing In fine, medicul meu de familie mi-a recomandat Claritine. Efectele au inceput sa se vada aproape imediat. Probabil iti va trece de tot in vreo 2-4 zile. Bafta si multa sanatate! peace signwinking

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuia scos acul albinei cu o penseta, ca altfel el continua sa injecteze venin.Cu toate intrventiile, edemul se retrage dupa 24 de ore.http://www.sfatulmedicului.ro/......iespi_1774

| Tourniquet a răspuns:

Scoate mai intai acul cu o penseta si freaca cu sare de bucatarie. Dai cu spirt sau otet, iar apoi din nou cu sare de bucatarie. Repeta procedeul de vreo 2-3 chiar 5 ori. Apoi pune acolo o compresa cu otet.
Succes!

| just for me a răspuns:

Pe mine ma intepat o albina la genunghi odata, unde se indoie piciorul d'oh(nu mai situ cum se cheama), eram la mare, batea vantul, albina zbura si vantul mi-a lipit-o de picior laughingsi la mine a fost prima intepatura de albina, si nici nu am mai fost intepata de atunci.eu am pus sare de bucatarie acolo(noroc ca aveam sare la oi pe plaja pentru masa de pranzlaughing )putina sare, putina apa apoi, daca te doare si nu te ustura poti da cu putin spirt sau otet(in cazul in care doar te doare). daca se unfla, mai dai cu putina sare, freci putin, si daca se invineteste nu te speria, doar sa scoti acul sa nu ramana acolo. un leucoplast asa de final si gatawinking

| alexandra_9090 a răspuns:

E prima u intepatura de albina? woau! scuza ma dar eu sunt tot timpu intepata de albine, cred ca am ceva experienta:p

me imi trece cu sare de bucatarie...mai intai scot acul dupa care presar cu sare de bucatarie.pe mine ma ajuta sper sa t ajute si pe u...

| PinkPoison a răspuns:

Poti incerca cu carbune medicinal activ, il pisesezi si pui un pic de apa astfel incat sa se formeze o pasta si aplici acolo unde ai fost intepata. Mai poti incerca cu ceapa taiata proaspat sau cu patlagina( trebuie sa zdrobesti frunzele) si o compresa cu lapte rece poate ajuta la diminuarea inflamatiei.
Ca medicamente poti lua un antihistaminic( medicament impotriva alergiei) precum Claritine.

baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Claritinul se ia o pastila pe zi, cateva zile.
Dar la tine nu e cazul. O sa te doara cateva zile si o sa-ti treaca.

| Sanzii123 a răspuns:

Incearca sa pui sare de bucatarie acolo unde te-a intepat albina. Asa am facut eu cand am patit ca tinewinking

| Elly007 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la medicwinkingbig grin