| Alice1719 a întrebat:

Buna sunt Alice. Am racit acum aproximativ 2 zile si mi-a aparut un herpes urat pe buza de sus :S ma mananca si daca il dau cu crema speciala de herpes ma ustura si nici nu ajuta cu nimic am incercat si plasture di acela de la TV si nu ajuta nici ala(IMI CADE LA MOMENTUL NEPOTRIVIT) si cand ajung acasa imi dispare... ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Robert a răspuns:

Pune putina pasta de dinti.Intr-o zi se va usca.

5 răspunsuri:
| Bursache a răspuns:

Incearca cu Gel de Aloe Vera sa-l bei ca sa actionezi din interior si extern Aloe Lips, ALOE VERA GEL
(concentraţie 97% gel stabilizat)
(prezentare: flacoane de 1 L) - cod 15
Orice terapie îşi propune direct sau indirect detoxifierea şi curăţirea organismului. Consumând
gelul de Aloe Vera stabilizat care nu conţine apă în adaos, oferit de Forever Living Products beneficiaţi de toate efectele benefice ale unei detoxifieri rapide şi perfect agreate de organism.
Produsul a primit avizul de calitate în 1986 din partea Consiliului Ştiinţific Internaţional de Aloe
(IASC).

În urma studiilor efectuate cât şi ca urmare a experienţei directe cu acest produs s-au constatat efectele gelului de Aloe Vera ca:
1. Imuno-stimulator: dă un uriaş impuls sistemului imunitar, crescând rezistenţa
organismului: în caz de alergii diferite, astm bronşic, boli imunitare, boli tumorale.
2. Detoxifiant: ajută la detoxifierea organismului această purificare mergând până la nivel
celular. Datorită acestui fapt a fost supranumit „detergentul tubului digestiv".
3. Reglează metabolismul acţionând în felul următor: curăţă şi în acelaşi timp alimentează organismul cu cele mai importante şi indispensabile substanţe nutritive.
4. Se dovedeşte foarte util şi în cazuri de osteoporoză, în probleme articulare, reumatice.
5. Stimulează regenerarea ţesuturilor dovedindu-se extrem de eficient în caz de afecţiuni ale pielii, varice, hemoroizi, ulcer gastro-duodenal, probleme acute şi cronice ale intestinului subţire şi gros, regenerarea ficatului şi a celorlalte organe interne.
6. Şi-a dovedit eficacitatea, aşa cum am mai menţionat în cazul bolilor cardiovasculare,
ateroscleroză, în hipercolesteronemie, tensiunea arterială, hiperglicemie (diabet zaharat).
7. Îmbunătăţeşte starea fizică si psihică cu efecte majore în: depresie, stres, tulburări de somn, dezobişnuire de alcool, tutun şi drog, perioada de convalescenţă după boli, operaţii, naştere.
Pentru omul sănătos asigură o condiţie fizico-psihică generală excelentă, fortifică organismul.
8. Antiinflamator, antibacterian, antiviral.
9. Grăbeşte epitelizarea.
10. Astringent, analgezic, antitusiv.
11. Germicid, fungistat, antihelmintic.
Putem astfel sintetiza următoarele utilizări orientative:
1. ca tonic general: contribuie la armonizarea stării psihice şi fizice generale.
2. reechilibrează depresiile nervoase, astenia fizică şi convulsiile.
3. stări de imuno-deficienţă - stimulează capacitatea de regenerare proprie.
4. profilaxia îmbolnăvirilor.
5. stări alergice, bronşite, astm.
6. diabet zaharat - scade glicemia, are efecte foarte bune în afecţiunile cu care se asociază, de obicei, diabetul zaharat.
7. ateroscleroză - scade nivelul colesterolului; previne angina pectorală
8. hepatită şi pancreatită cronică.
9. infecţii urinare.
10. îmbunătăţirea digestiei.
11. constipaţie.
12. colite acute şi cronice, ulcer gastro-duodenal şi arsuri gastrice.
13. boli dermatologice - psoriazis, eczeme, ulcer crural, herpes, seboree, prurit.
14. varice, hemoroizi.
15. osteoporoza, osteodistrofii, fracturi necomplicate, artrite.
Profilactic se recomandă două - trei cure de 1 lună pe an.
Pentru favorizarea procesului de detoxifiere este important ca în timpul curei cu gel consumul de lichide să fie de minimum 1, 5 - 2 litri pe zi (ceai, apă, supă, sucuri etc.)
Administrare:
Adulţi: profilactic 2 linguri pe zi, dimineaţa şi seara, înainte de masă cu 30 minute, se bea cu înghiţituri mici. Pentru afecţiuni grave doza poate să crească până la 100 ml/zi în două sau trei
reprize:Copii: numai peste 2 ani, sfert sau jumătate din doza adultului.
Se păstrează la frigider şi se agită înainte de întrebuinţare.
Atenţie! Se testează toleranţa organismului la produs prin administrare treptată: prima zi o
linguriţă, a doua zi 2 linguriţe, etc. Pot apărea mici tulburări: diaree, oboseală, moleşeală,
modificarea culorii urinei. Aceste simptome indică eliminarea masivă a toxinelor din organism şi
vor dispărea după câteva zile.
Recomandări:
- în caz de aciditate gastrică sau toleranţă mai dificilă, dozele se administrează după mese.
- în caz de insomnie, a doua doză se ia la prânz.
Persoanele alergice la Aloe Vera (extrem de puţine cazuri) să renunţe la consumarea acestui
produs.

ALOE LIPS
Strugurel hidratant de buze (35% Aloe Vera Gel).
(creion 4, 2 gr) - cod 22
Aloe Lips este o combinaţie de gel Aloe Vera, ulei de jojoba, ceară de albine, parafină, alantoină, excelent în îngrijirea buzelor.
Utilizare:
1. protecţia buzelor împotriva efectelor nocive ale mediului: vânt, ger, soare puternic;
2. herpes 3. hidratarea buzelor;
4. perleş (zăbăluţe);
5. afte.
Din experienţa consumatorilor, atunci când aceştia se aflau în imposibilitatea de a folosi alte produse ale firmei, putem menţiona că, datorită conţinutului ridicat de gel stabilizat de aloe,
produsul a fost utilizat cu succes ca prim ajutor în arsuri superficiale, răniri uşoare, ulcior, hemoroizi, fisuri anale (strugurelul tăiat în trei bucăţi a fost folosit ca supozitor).
Daca esti interesata poti la telefon sa ceri mai multe detalii.

Poti citi si aici http://forever-aloe-vera.eu/produs/category/bauturi-nutritive

| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Buna!
Incearca unguentul de galbenele.E foarte bun, indiferent de zona.Eu aveam o pata rosiatica in jurul gurii care nu disparea cu nimic.Am folosit galbenele si in 2-3 zile a disparut complet.Sunt sigura ca merge si cu herpesul.Curata bine zona cu sapun antibacterian Protex si apoi da-te cu galbenele cel putin odata pe zi(preferabil seara si/sau dimineata).

Sper ca te-am ajutat.O zi frumoasa:*

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Am avut si eu mai demult si m-am dat cu tinctura de propolis...e foarte buna are un miros placut dar te cam ustura rau cand il dai pe herpes ( baba sufera la frumusete laughing ).e foarte bun adica mie mi-a trecut in cateva zile. Incearca si tu poate mergewinking! bafta!

| Mihaiwest a răspuns:

Salut!
a dracu de herpes :D ca trece greu. Incearca Golden Star >
http://en.dawanda.com/product/5406006-Golden-Star-Aromatic-Balm-Magnet ajuta;)

| Sasha89 a răspuns:

Pai. plasturele trebuie schimbat de 2 ori pe zi si daca il fixezi bine nu cade!