| Ralucaacular2019 a întrebat:

Buna.Sunt însărcinată in 6 săptămâni.
Însă am de 2 săptămâni și mai ales in ultimele 7 zile, stări de oboseala mare, senzația de rău, greață, letargie și putina anxietate. Știu ca e normal, însa sunt și puțin panicata.
Iau duphaston (conține progesteron) e posibil sa fie un motiv a oboselii mele conținue? Îmi e greu câteodată și ma fac lucruri care sunt banale și ușoare in mod normal pentru mine...
Sarcina este perfecta și in regula.
A mai pățit vreo mămica așa? Dacă da după cat timp trec stările?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Experimentezi aceste stari din cauza sarcinii si sunt absolut normale.
Tratamentul cu Duphaston nu are legatura cu aceste stari si este mai mult decat benefic in sarcina, acesta ajutand la mentinerea acesteia si la bunul ei curs.

Sper din suflet sa asculti sfatul medicului pentru a avea o sarcina sanatoasa si pentru a o duce la bun sfarsit si sa nu te iei dupa cei care iti spun sa renunti la tratament, acest gest fiind unul destul de iresponsabil.

Numai bine si sarcina usoara!

| Dani2021 a răspuns:

Draga Raluca, in primul rand daca iti dorești o sarcina sanatoasa si frumoasa in continuare, intrerupe tratamentul cu duphaston pentru ca e foarte nesănătos pentru amandoi; de altfel tine te departe de orice fel de medicament, exceptand Panadol-paracetamol, doar cand este mare nevoie de el. Apoi incepe sa te initiezi in procesul sarcinii prin acumulare de cunostinte din surse potrivite, care sa te inspire pentru o sarcina Naturala si implinitoare; iti recomand sa vizionezi Toate videourile de pe YouTube ale Dittei Depner, ce or sa te ajute sa intelegi tot procesul magic al sarcinii si al nasterii, dintr o alta perspectiva, mult mai larga. Si asa vei intelege ce se intampla cu corpul tau. E normal sa te simti mai obosita, corpul tau foloseste cea mai mare cantitate de energie acum -creand o noua fiinta ❣ Deci acum ai posibilitatea sa redescoperi ce inseamna sa fii Femeie si ce implicatii fizice si emotionale sunt atunci cand devii Mama. Multa sanatate si un drum lin in sarcina. P.S iti vorbeste o Mamica in devenire, de asemenea?

| Ralucaacular2019 explică (pentru Dani2021):

Nu cred ca sti ce este duphaston