| Tiger7777 a întrebat:

acum cam 4 ani cand eram pe a 4-a m-am racit si nu puteam sa respir si nu stiam ce sa fac. Mama s-a gandit sa imi cumpere picaturi de nas ca sa imi treaca. Asta a fost cea mai mare greseala...de atunci eu sunt dependent de picaturi nazale, la inceput o sticluta ma tinea cam o saptamana-doua, dar acum trebuie sa cumpar in fiecare zi cate o sticluta. Eu folosesc picaturi Xylo-Nasal si nu pot trai fara ele ca mi se usuca nasul si nu mai pot sa respir... Ce as putea sa fac sa scap de dependenta? Va rog nu imi ziceti sa ma duc la un doctor ca nu o voi face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai încercat să schimbi picăturile, să nu folosești mereu aceleași?
De ce nu vrei să mergi la un ORL-ist? Și eu, și mulți alții (probabil) am fost în situația ta. Eu am fost la un ORL-ist, mi-a făcut un diprophos intranazal (a folosit inițial un spray pentru anestezie locală) și de atunci eu nu am mai avut nasul înfundat. Mi-a zis că o să am liniște câteva luni, dar eu am liniște de ani de zile, fiindcă nu mai folosesc picături nazale. Poate doar la nevoie (atunci când răcesc, deși se întâmplă rar) folosesc doar acel creion nazal (Inhaler).
Te sfătuiesc să soliciți sfatul unui specialist, poate și din cauza deviației de sept să te confrunți cu această problemă.
Lasă teama și du-te la un consult. Sănătate multă.

3 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

Lasa-le ca maine poimaine ai sa tragi pe nas, nu e de joaca, azi picaturi maine poimaine cocaina

| Carina12345 a răspuns:

De ce naiba tot primesc notificari la fiecare intrebare pusa de tine? Pui de 20 de ori pe zi cate o intrebare, Doamne. Inceteaza

| floresdemayo a răspuns (pentru Carina12345):

Oh, dar chestiile astea le poți modifica de la setări! ))
Uite, intră aici:
https://www.tpu.ro/setarile-contului-meu/
Și debifează căsuța: "Doresc să primesc o notificare când un prieten adaugă o întrebare!"
http://imgur.com/a/MHN2Q
Și ai liniște... ))

| Tiger7777 explică (pentru Carina12345):

Daca vreo da-mi unfriend, nu ma deranjeaza happy

| Carina12345 a răspuns (pentru floresdemayo):

Multumeeesc frumos