| RossAnonim a întrebat:

Am 13 ani, sunt fata si de ceva timp ( o luna cu aproximatie) cand ma apas sub buric simt o galma cam de 2 cm sa zicem si o pot misca de sus in jos :\ ce poate fi? Daca ma apsa pe ea imi vine sa urinez foarte des.Si partea dinte cele doua oase de la bazin este mai bombata sa spun asa dar nu extraordinar de mare zona aceea a uterului si ovarelor se vede mult mai clar daca te uiti din profil.Eu am decat 38 de kg, ciclu nu am si ma ingrijorez putin de faptul asta.dar nu inteleg ce este acea galma pe care o pot misca cand stau in picioare si este sub buric fix, iar cand stau pe spate intinsa si imi sug burta se vede pentru cateva momente dupa dispare adica parca se duce inspre coaste.Ce este? Sunt cumva organele si sunt eu mai prostuta si nu imi dau seama? Ma sperie aceasta galma! Raspunsuri serioase va rog! Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic, noi nu stim ce ai, poti avea multe, medicii te vor consulta si i ti vor face toate investigatiile necesare, ecografie si tot ce vor considera ei necesar.

| RossAnonim explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ajuti! Eu tocmai din acest motiv am pus intrebarea pe acest site ca sa stiu ce este si sa nu dea parinti bani ca sa aflu ca nu am absolut nimci -,-!

| CuriousStuff a răspuns:

Nu trebuie sa dea niciun ban, mergi la medicul de familie si te consulta el sau iti faci trimitere la un internist. S-ar putea sa fie o hernie. Daca e mica s-ar putea sa se rezolve cu o perioada de odihna si abtinerea de la a face efort. Oricum doar medicul e in masura sa-ti spuna exact ce ai, asa ca fugi la control.
Sanatate!