| Ioanaa16 a întrebat:

Am 14 ani si 51 de kg (nu stiu inaltimea ca nu m-am masurat de mult timp dar cred ca am in jur de 1.57-1.60) As vrea sa slabesc, sa am 47-48 de kg dar nu pot straight face practic imi este imposibil. am facut jogging, jucam tenis,volei, mergeam cu rolele dar tot degeaba, nu am slabit deloc. Solutii, idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Practică în continuare un sport de masă iar cina să fie doar din fructe proaspete.
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Bună
Dacă vrei să slăbești 100% îți recomand cu încredere dieta Dukan.E o dietă minune care toate vedetele o folosește în ultimul timp.

Dacă nu vrei dieta Dukan atunci încearcă dieta Daneză e tot așa o dietă *minune* foarte populară și la noi dar și peste hotare.

Vezi detalii aici despre dieta Daneză http://www.gandul.info/......le-8102709

Numai bine!

| MelissaMeli a răspuns:

-Mananaca sanatos.
-Continua sa faci sport.
-Mananca dimineata la ora 9 ceva usor, mananca la pranz o supa sau ceva de genul si seara ai putea sa nu mananci sau daca mananci sa mananci putin.
-Renunta la paine.
-Nu manca cartofi prajiti si mancare de la fast-food.