| 12344fujbujh a întrebat:

Buna TPU.
Am 14 ani si am 2 dinti de lapte sus (caninii) si nu mi-au cazut si nici nu se misca, am fost la ortodont si nu a fost clar explicit, acesta mi-a spus de aparat dentar dar nu stiu daca mai intai imi scoate dintii si apoi imi pune aparatul sau imi pune aparatul si dupa ii scoate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Buna!
In general, dintii de lapte sunt scosi atunci cand sunt indepartati de dintii permanenti care au inceput sa creasca. Daca ai dinti de lapte care nu au cazut, acestia ar trebui sa fie indepartati de un dentist sau un chirurg oral. Inainte de a face acest lucru, dentistul tau ar trebui sa iti faca o examinare dentara completa si sa iti dea o explicatie detaliata a procedurii. Este posibil ca aparatul dentar sa fie necesar pentru a indrepta dintii permanenti care cresc dupa ce dintii de lapte au fost indepartati. Discuta cu dentistul tau pentru a afla mai multe detalii

| MihailVeteranu a răspuns:

Ii scoate și apoi ii pune și eu aveam la fel un dinte de lapte și un dinte in spate

| 12344fujbujh explică (pentru MihailVeteranu):

Ideea e ca mie nu mi au crescut deloc dintii permanenti, am inteles de la ortodont ca e cam grava situatia mea, ca trebuiau sa mi creasca de mult dar eu am si niste dinti strambi si probabil ca nu aveau loc?‍♀️