| ihacoswhy a întrebat:

Imi cresc caninii din gingie, iar canini de lapte i-am scos fiindca asa a spus dentistul, acum dintii sunt mai mari, au crescut si toti oamenii, dentistii si ortodontii la care am fost au spus ca are loc sa intre. In martie cand am fost la ortodont a spus sa vin peste 4 luni cand mai cresc si se lasa in jos cu gingia sa imi puna un aparat dentar ca sa se duca in spate. Intrebarea este daca dupa toate sfaturile astea o sa am dintii dreptii si normali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| ViViAnALaNa a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema, poate chiar mai grav decat la tine. Ptcc la mine nu au avut loc caninii sa intre si au avut loc mai multe interventii. Totusi dintii mei sunt acum normali si frumosi big grin Cu siguranta o sa fie si ai tai frumosi dupa ce o sa porti aparatul dentar! big hug Funda? day dreaming

| ihacoswhy explică (pentru ViViAnALaNa):

De la cati ani si in ce luna ti-au crescut peste si cat a durat sa fie intr-un final frumosi?

| ViViAnALaNa a răspuns (pentru ihacoswhy):

Pai aproximativ la varsta de 11-12 ani cred thinking cam pe atunci mi-a pus aparatul dentar. Acum am 14 ani si mi l-a dat jos cred ca luna trecuta thinking in general un aparat dentar fix se poarta 1 an jumate maxim 2 [daca nu apar interventii] dar unul mobil habar nu am cat tine...

| ihacoswhy explică (pentru ViViAnALaNa):

Dar in timpul celor doi ani cat ai purtat aparatul dentar ai observat ca ti se mai indreapta?

| ViViAnALaNa a răspuns (pentru ihacoswhy):

Da! Se observa! Dupa ce o sa ti-l pui o sa vezi ca caninii o sa iti coboare. O sa observi asta in cateva zile, cel tarziu 2 saptamani

| Virguliță a răspuns:

Și la mine e la fel, numa' că nu m-am dus încă la dentist. Cred că o să port și eu aparat dentar. day dreaming Îți dai seama că o să fie drepți și frumoși. Nu la asta ajută aparatul? raised eyebrows

| ihacoswhy explică (pentru Virguliță):

Cati ani ai? eu trebuie sa-mi pun in iuniesad

| Virguliță a răspuns (pentru ihacoswhy):

Am aproape 13. day dreaming tu?

| ihacoswhy explică (pentru Virguliță):

12 jumate :S

| ihacoswhy explică (pentru Virguliță):

Pai daca a durat 2 ani aprox cu unul mobil atunci inseamna ca unul fix dureaza vreo 6 luni, la mine nu cred ca e asa grav fiindca are loc unde sa iintre si doctorii au spus ca o sa scoboare in jos cu gingia sper :S

| ViViAnALaNa a răspuns (pentru ihacoswhy):

" Pai daca a durat 2 ani aprox cu unul mobil atunci inseamna ca unul fix dureaza vreo 6 luni, la mine nu cred ca e asa grav fiindca are loc unde sa iintre si doctorii au spus ca o sa scoboare in jos cu gingia sper :S " Da. Logic asa ar fi, doar ca nu dureaza 6 luni deoarece trebuie sa tot schimbe sarma.O sa vizitezi la inceput dentistul odata la 4 saptamani si mai incolo odata la 5 saptamani. Nu tine de cat de grava e problema si de sarmele care trebuie inlocuite si puse. [asa stiu eu] A da! Si dupa ce o sa il dai jos o sa trebuiasca sa porti 3 ani un aparat mobil de noapte

| ihacoswhy explică (pentru ViViAnALaNa):

Adica un aparat pe care sa-l port numai cand dorm? si la ce ajuta?

| ViViAnALaNa a răspuns (pentru ihacoswhy):

Da. Numai cand dormi. Apratul ala ajuta ca sa nu se strambe dintii la loc. Trebuie sa il porti ca sa se fixeze dintii. Pentru ca ei se stramba la loc daca nu porti aparatul acela