| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si de vreo 2 zile simt ca am ceva in urechea dreapta. De fiecare data cand apas pe ea mi se infunda foarte tare pana in punctul in care nu aud nimic. Nu stiu ce ar putea fi si le-am incercat pe toate, mi-am pus picaturi de ureche si am stat cu ea in sus 5 minute si dupa am bagat un bat de ureche si am scos niste ceara dar nu m-a ajutat cu nimic, tot infundata era, am incercat sa bag putina apa calduta si sa apas pe ureche ca sa nu mai fie infundata sau macar daca am ceara acolo sa iasa si tot nu a mers. Sper sa nu am dop de ceara sau ceva pentru ca fix asta imi lipsea, sa trebuiasca sa ma duc la ORL sa mi-l scoata. Stiu ca nu dureaza mult si nu doare deloc, dar totusi, nu as vrea sa am asa ceva pentru ca dupa ce ti-l scoate trebuie sa iti pui picaturi nu stiu cat timp in ureche si sa iei antibiotice. Va rog ajutati-ma sa scap de chestia asta ca eu nu stiu ce as putea sa incerc, daca nu a mers nimic pana acum si betisoarele de ureche si mai rau imi fac, pentru ca dupa ce le bag simt o mancarime infernala si ma doare foarte rau urechea in interior. Apropo, nu sunt racita deloc, adica nu inteleg ce ar putea fi, unii oameni, inclusiv eu, au urechile infundate la raceala, dar la mine parca e o altfel de infundatura de data asta, simt ca am ceva in ureche, ca un corp strain si doar la urechea dreapta am asa.
Ce sfaturi imi dati? E nevoie sa merg sa fac un control daca nu imi trece in cateva zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta netratata te poate lasa surda pe aceea ureche, daca nu mergi imediat la un medic ORL!
Fiecare zi conteaza!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu.Poți să rezolvi singur? Nu. Este tot dop, la zonă unde tu nu poți să ajungi și cu bețișorul doar îl impingi înăuntru, plus poate o infecție. Așa că, la orelist.

| anonimg a răspuns:

Tu te chinui singură.
Mergi la ORL și într-un minut ai rezolvat problema. La sfârșit nu-ți va părea rău.
Poate că o să-ți pună niște picături după aceea ca să împiedice o eventuală infecție în urechea proaspăt curățată; și vată împotriva curentului. Pe acestea le ți până ajungi acasă.
Dar antibiotice nu se dă, și niciun alt fel de medicament.
Lucrarea este gratuită dacă mergi la medicul de familie.

| Bizon95 a răspuns:

" nu as vrea sa am asa ceva pentru ca dupa ce ti-l scoate trebuie sa iti pui picaturi nu stiu cat timp in ureche si sa iei antibiotice"

de unde ai scos asta?!?

ai auzit de la cineva care a avut SI infectie?
antibiotice se dau NUMAI la infectie, eu mi-am scos dopurile de ceara din ambele urechi odata, si... ATAT, fara picaturi si antibiotice dupa aia

insa intr-adevar TREBUIE mers la ORL, si intr-adevar te verfica pana in panzele albe daca nu ai si o infectie!

TOTUSI, daca ai infectie, MAI BINE TE DUCI ACUM, altfel, s-ar putea sa ramai fara auz DEFINITIV in urechea aia!