| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa-mi creasca barba si mustata mai repede.Am inceput de o luna si ceva sa ma barbieresc odata pe zi si nu prea imi creste decat foarte putin. Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Heliodor a răspuns:

Faci o mare prostie pe care o vei regreta mai tarziu.
In primul rand puful care il ai acum este inca rar. Maturizand fortat barba vei ajunge sa ai o barba rara si groasa ce va da intr-un aspect de murdar(fa comparatie carui om ii sta mai bine ne ras, unuia cu barba deasa sa unuia cu barba rara). Deci vei fi obligat sa o razi constant pentru un aspect placut al fetei.
facand asta de acum, vei ajunge sa capeti acel ten grii deranjant dupa ras.
Din motive de munca un an jumatate mam ras zilnic. desi asta s-a intamplat la 20-21 de ani, barba sa modificat ca grosime si tarime, gen big cu 2 lame nu mai fac fata. Cu timpul am revenit la o viteza de crestere normala, asta cu greu si cu barba de masina de tuns apoi cu big de 3 lame.

Am avut prieteni care au facut asta, dupa cateva luni au renuntat la barba tmpurie si sau injurat grav.
Varianta cea mai buna pe care am folosit-o si eu. Atunci cand mustata incepe sa se inegreasca, foloseste un aparat de barbierit electric cu 2 sau 3 lame rotative pana capeti barba reala, atunci devina decizia ta daca treci pe lame sau ramai la aparat. (eu am renuntat destul de tarziu, cand nusi mai facea treaba si dura mult)

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa vezi dupa vreo 2 ani de ras barba zi de zi cum ai sa cauti metode sa scapi de ea.

| Valentyna290497 a răspuns:

Barba creste la varsta maturitatii unui baiat, cum de altfel si problema "aceea" la fete!
Nu poti face nimic sa creasca!
Si un baiat cu barba este luat drept "bleah" de fete de obicei

| sorbal a răspuns:

Da cu bigul in raspar... daca nici asa nu iti merge mai asteapta 4 ani sa ajungi la varsta maturitatii!

| rodutcotirla a răspuns:

Buna,a trecut ceva timp de cand ai pus intrebarea. Acum ai barba? Adica, urmamd sfaturile, ai ajuns unde voiai?

| mircea19 a răspuns:

Mai bine lasa barba la 14 ani.Nu incerca sa arati mai matur pentru ca nu are rost.Cand vei avea barba nu vei stii cum sa scapi de ea.

| Heliodor a răspuns (pentru mircea19):

Probabil vrea un cioc un contur ceva. Trist este ca dureaza ceva pana ai barba sa si faci asta. Mie cel putin, abia acum la 22 de ani mi se leaga mustata de barba desi toti barbati din familie au asa laughing.

| Liviu a răspuns (pentru Heliodor):

Apropo,tu ai barba rara? eu am 23 de ani big grin si e cam rar pe obraji, nu e la fel de deasa pe gat straight face

| Heliodor a răspuns (pentru Liviu):

Din pacate sau din fericire da laughing
nu pot sa port barba, dar cel putin dureaza putin rasu si lamele rezista mai mult big grin

| anonim_4396 explică (pentru Heliodor):

Da-mi messul tau sa mai vorbim te rog