| WildLatte a întrebat:

Am 17 ani,iar de vreun an, daca nu mai mult,imi trosnesc oasele foarte tare, din cele mai banale miscari. Tin sa precizez ca nu este dureros. Am facut si analize, dar au iesit bune. Stiti care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lia340 a răspuns:

Nefiind dureroase nu constitue un motiv de ingrijorare. Iti trosnesc ligamentele pentru ca esti in crestere si articulatiile toracale, cervicale etc. se dezvolta. Stai linistita, sunt total inofensive aceste zgomote si nu semnalizeaza nici o afectiune.

4 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Cresti, micuto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in crestere.Cand esti in crestere e posibil sa te mai intepe si inima din cand in cand, specific inimii care creste.

| Hakuouki a răspuns:

Mutatiile adolescentilor in crestere.

| Jolenne a răspuns:

Foarte mulţi adolescenţi păţesc asta. Oasele tale trosnesc pentru că te dezvolţi, se schimbă forma oaselor şi acestea se lungesc. Este perfect normal. Acestea se vor opri odată cu perioada de creştere. Nu ai de ce să îţi faci griji, mai ales dacă analizele au ieşit bine. happy