| EmilTraian95 a întrebat:

Am 20 de ani si 1.67. e prea tarziu sa iau hormoni de crestere? Daca nu cat costa? Tata spune ca el s-a inaltat si in armata are 1, 76 as vrea macar si eu 1, 80.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal cred ca sansele de a creste mai mult in inaltime sunt minime catre zero.

Imi pare rau ca nu asta vrei sa auzi, dar se apreciaza ca la 21 de ani s-a fimalizat cresterea. De fapt sunt mai multe etape. Iar aia este ultima.

Mergi cat de curand la un medic endocrinolog sa iti confirme.

Chiar si hormonii de crestere luati asa in general mu ar trebui sa aiba efect, pentru ca mugurii oaselor sunt cam inchisi la varsta asta... si pur si simplu nu mai are ce sa creasca.

Procesul de crestere e complicat si implica cam tot corpul sa participe.

Imi pare rau ca nu iti dau raspunsul pe care ti-l doresti. Dar pentru siguranta, deoarece nu sunt medic, verifica cu doctorul endocrinolog.

| bogdan324 a răspuns:

1,80 nu cred ca poti sa mai ajungi, dar daca mai cresti 3cm sa ai 1, 70 e ok, eu acum am aproape 17 ani si 1, 75 si as vrea sa ating 1, 80 dar pana si eu am indoieli, mai ales ca l-am intrecut pe tata cu 1-2cm la inaltime

| Eastwood a răspuns:

Nu cred ca mai sunt sanse sa mai cresti, nici daca ai lua. Si daca printr-o minune ai creste, nu ai ajunge la 1.80!

| kiri11 a răspuns:

Organismul uman se dezvolta pana la varsta de ± 26 de ani. Acum cat de eficienti vor fi acesti hormoni pentru tine nu stiu happy nu am incercat.

| BogdanLuca a răspuns:

La varsta ta, se pot lua hormoni pituitarieni, hormoni de crestere! Acestia sunt secretati de glanga hipofiza pana la varsta de aprox. 50 de ani!
Din pacate, inaltimea ta nu va fi mai mare de 170-175 cm.
Pentru prescrierea acestori hormoni este necesar consult endocrinologic!

| HashtagTPU a răspuns:

Daniel Radcliffe tot atât de înalt e si nu îl face nimeni pici. Deci stai calm. Asa esti tu si gata. Toata lumea adora sa fie inalta pana la cer...dar genetic se stabilește cel mai mult cat de înalt vei ajunge...in mod natural.