| KingOfShadow a întrebat:

Buna TPU am 76 kg si 14 ani 1metru 78 si as vrea in 2/3 luni sa slabesc 10 kg pentru asta spuneti-mi va rog :
Ce alimente nu am voie sa consum?
2. de cate ori pe saptamana am voie sa beau suc si cat ( mai beau si suc e normal pentru tineri )
3. sunt obisnuit sa fac clatite... cate clatite la cate zile am voie sa mananc
4. ce e mai bine sa beau din cand in cand ( 1/1, 5 l pe saptamana ) : apa minerala sau suc?
5. inghetata ingrasa? cate pe saptamana ar trebui sa mananc?
6. ciorba cu carne e buna? cate farfurii la cate zile?

PS : in fiecare zi merg 7/8 km + ce mai merg pe acasa deci fac sport mult

Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| giony54 a răspuns:

Nu este bine sa fortezi corpul prin infometare ca sa slabest 10 kg. Daca faci asta vei suporta consecintele, te vei imgrasa necontrolat si vei ajunge abonat la spital.Deci ce trebuie sa faci:sa mananci de 4-5 ori pe zi sa nu ai senzatia de foame niciodata, multe salate crude, salate de fructe, 2litri de apa plata zilnic cu ph. peste 8, o lingurita de bicarbonat dimineata dupa masa dizolvat in apa plata, exercitii fizice dar nu de forta zilnic.Nu trebuie sa beti suc decat natural facut in acasa din 1 morcov, 1 cartof necuratat, 1 mar, patrunjel verde.Nu beti cola, pepsi sau alt suc din comert.Nu este bine sa consumati lapte dulce nici cu cereale, hraneste paraziti din intestin.Beti lapte acru facut in casa zilnic.Apa minerala nu trebuie, face piatra la rinichi.Inghetata nu este bine pentru sanatate si nici cafea si dulciuri.Ciorba este buna si cu carne la 2-3 zile. Fara margarine, mezeluri, pateuri.Succes!

| Sarius1994 a răspuns:

O.o 7/8 km nu e mult minim ar fi 20 daca tot spui ca faci sport "mult" + alt chesti cat despre slabit du-te la sala si gata

| Metalbrain a răspuns:

De acord cu Sarius1994, chiar cunosc un caz, un tip care cica mananca ce vrea, dar merge la sala de cateva ori pe saptamana si chiar a slabit parca peste 10 kg. Daca combini sala cu o alimentatie mai sanatoasa, totusi, obtii rezultate mai rapidewinking

| claudia123123 a răspuns:

Fi atenta eu am slabit destul intr-un timp foarte scurt si nu numai la kg...Eu am mancat salate, lgume si piept de pui la gratar (si inghetata, dar incearca sa cauti inghetata cu 0% grasimi) si faceam niste abdomene mai speciale(stateam pe marginea la pat/fotoliu si ridicam picioarele si mainile in acelasi timp si dupa cateva abdomene deja simti cum muschii lucreaza).Asa am slabit eu si vreau sa spun ca acum nu se depune imediat tot ceea ce mananc. Sper ca ti-am fost de folos!