| sssssAndrassss a întrebat:

Am aflat ca am herpes zoster (zona zoster) medicul mi-a prescris alvityl(sirop); aciclovir(crema/unguent) si aciclovir (tablete). Iau tratamentul la domiciliu. Am zona zoster de 4 zile si durerea persista tot mai mult. Mancarimea la fel. Nu le mai pot suporta. Va rog sa ma ajutati! Medicamente/ tratamente pe care le stiti ca incetinesc durerea/mancarimea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai ce face. Ia de la farmacie mixtura mentolata si da-te pe leziuni, o sa iti usureze un pic mancarimea. Din pacate, leziunea este dureroasa si prurignoasa timp de 7-10 zile, cu sau fara tratament. Insa tratamentul luat repede si corect te ajuta sa nu ramai cu sechele (exista persoane care raman cu dureri cronice foarte suparatoare)