| lungumihai69 a întrebat:

Buna va rog sa ma ajutati sant o persoana cu piciorele amputate s-i depind de mama mea, mama a fost intepata de viepse, a simtit durerea s-i a pus comprese s-i ia trecut pe moment dupa 6 zile a inceput sa se unfle un ochi s-a umflat forte tare a mers la medic ia prescris medicatia dar acum i s-a umflat s-i ochiul sting ia adminstrat o injectie pentru intepaturi, s-i ia esit s-i un herpes zoster, intrebarea mea este unflaturile san dev la intepatura s-i acel herpes zoster e tot de la intepatura va multumesc mult ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca de la intepatura de viespe ci, mai degraba, de la herpesul zoster.
Cand virusul herpetic se reactiveaza, el merge de-a lungul nervului in aria de piele pe care acesta o deserveste sub forma de banda. De aceea eruptia apare pe o singura parte a corpului, de obicei pe piept sau pe spate si cateodata pe fata, in jurul unui ochi--- citeste mai multe despre zona zoster aici :http://www.sfatulmedicului.ro/zona-zoster

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Stati linistit domnule ca nu e din cauza asta.

Sanatate mamei dumnevostra!

| Vanessavanessa a răspuns:

Nu stiu ce fel de herpes e acela.dar si eu am avut un herpes si mi-am pus de 2-3 ori baneocin unguent si mi-a trecut in cateva zile...va recomand un dermatolog
sper ca am ajutat si insanatosire grabnica!

| lungumihai69 explică (pentru Vanessavanessa):

Multumesc mult dar am dat funda i ti mulumesc pentru efort s-i sa stii ca ori ce raspuns pentru mine e important nu sant doua funde