| Liviu0001 a întrebat:

am avut zilele acestea rau de masina si inca nu mi-a trecut,am baut ceai de menta,am mancat orez si nimica, ce tratament cunoasteti pentru tratarea problemei dupa ce ti s-a intamplat? fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

In primul rand trebuie sa mananci ceva usor inainte sa pleci. Un iaurt, paine prajita, o banana...
Mergi la farmacie si cere niste pastilute. Si eu aveam inainte rau de masina, dar de obicei imi gaseam cate ceva de facut. Ascultam muzica, iar atunci cand imi era un pic rau, inchideam ochii si incercam sa uit ca mi-e rau. Inspira pe nas, expira pe gura si trece senzatia asta. Poti lua o lamaie pe care o tai si atunci cand ti-e rau, mananci cate putin, iti poti face o limonada, sau storci o lamaie intr-o sticla si bei din cand in cand.

1 răspuns:
| Braunion a răspuns:

Atat inainte (pentru a preveni) cat si dupa (pentru a trata) sunt recomandate benzodiazepine (preferabil cu efect sedativ). Dar ai nevoie de prescriptie medicala.