| constantin69 a întrebat:

Buna seara, partenera mea, in urma unor analize a fost diagnosticata cu candida, eu nu am prezentat niciun simptom dar pentru a evita posibilitatea infectarii, la recomandarea farmacistei am luat in urma cu 2 seri, Flucovim 150 de mg doza unica, si mi am administrat de dimineata si seara Canesten, dupa ce am luat acea doza de Flucovim, am inceput sa am scurgeri la inceput erau transparente, nemirositoare, iar din aceasta dimineata am inceput sa am scurgeri de o culoare galbuie-verzuie destul de dese cam la o ora trebuie sa ma igenizez. Sa continui sa aplic doar Canesten sau mai trebuie sa iau ceva? Tin sa precizez ca nu am am avut contacte sexuale de la inceperea tratamentului.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Printre cele mai indicate tratamente medicamentoase in cazul candidozei vaginale, sunt urmatoarele :
-- Ovule intravaginale Canesten-Gyn; 4-6 ovule introduse seara, in combinatie cu Clotrimazol crema 1%, aplicata pe intreaga zona a vulvei cat si in inriorul vaginului de 2-3 ori/zi.
-- se pot folosi si ovulele Cervugid, sau Zifex.
-- De asemenea in tratarea candidozei vaginale foarte eficiente sunt si ovulele intravaginale deFenticonazol (Lomexin) de 600 sau 1000mg, folosite in doza unica seara (la nevoie tratamentul se poate repeta dupa 3 zile).
Poate fi folosit si Clotrimazol ovule de 100 mg. Un ovul pe zi timp de 6-12 zile combinat cu clotrimazol crema 1% intravaginal timp de 7-14 zile.
Miconazol 250mg sau 150mg comprimate vaginale, un comprimat pe zi timp de 7-14 zile. Pastilele pot fi administrate si in timpul menstruatiei.
Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Ar trebui să mergi la medic sa iti dea un sfat mai util.
Probabil ai si tu candida dar ti s-a manifestat mai tarziu, sau diferit.Trebuie să te vada un medic ca sa stii mai sigur și să nu fie vreo alta problema.