| elenamaria11021 a întrebat:

Am de ceva timp probleme cu dantura, iar in toamna urmeaza sa imi pun aparat dentar. As vrea sa stiu tot ce e de stiut despre el. Cum o sa ma spal pe dinti, daca exista periute sau "ustensile" speciale, ce o sa am si ce nu voie sa mananc etc.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirunika123 a răspuns:

Depinde de aparat. Daca e mobil, nu o sa poti sa mananci cu el; asta inseamna ca o sa il dai jos la fiecare masa si ca fa trebui sa te speli pe dinti inainte de a il pune. Cu cel mobil nu ai voie sa mananci absolut nimic cu el in gura. De altfel, la fiecare 3/4 zile trebuie sa il pui la dezifectat (sunt niste pastile speciale ce se dizolva in apa). Cu asta poti manca ce vrei atata timp cat nu il ai in gura. Daca ai aparat fix, nu o sa poti mesteca guma in primul rand. Din cate tin eu minte exista un "betisor" ce poate sa scoata resturi nedorite ce au ramas intre sarmulite. Nu e recomandat sa musti din fructe gen mar, par, gutui etc pentru ca o sa ramana resturi intre sarmulite si in public mai greu se curata =]]. O sa iti mai spuna si cel ce iti va pune aparatul mai multe detalii, pana la urma el stie cel mai bine.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu port. O sa trebuiasca sa ai grija cu igiena, sa te speli foarte bine pe dinti, de cate ori este cazul.

Daca vei avea aparat mobil, nu va fi greu. O sa poti sa mananci fara el. Despre acesta nu prea stiu multe ca de asta nu am.

Cu cel fix (bracketi) este mai greu... Nu poti manca nimic tare, cum ar fi alune, nuci, chips-uri, dar nici mancafre lipicioasa cum ar fi guma, bombonelele, acadelele etc. De asemenea, nu o sa poti musca decat din alimente moi cum ar fi painea, cu grija. Din fructe si legume mai tari, de exemplu marul, nu vei putea musca, ci doar sa le mananci in bucatele. Pentru a te spala vei folosi o periuta normala, dar mai moale si o periuta interdentara (foarte mica si subtire, pentru a o baga intre dinti; o poti cauta pe net).Vei face control aproximativ lunar, unde, mai mereu, iti va schimba culoarea modulelor (acele chestii colorate de pe aparat; din nou, e poti cauta pe internet). Cand ti-l va pune te va durea destul de mult si nu vei putea manca mai nimic solid (cam o saptamana), dar dupa te vei obisnui cu el. Dupa fiecare control vei simti niste presiuni, vreo 2-3 zile, insa nimic foarte grav.De la aparat ti se vor face niste rani in obraz, si vei primi ceara oentru ele si vei folosi apa de gura. Uneori, va trebui sa porti niste elastice pe care ti le va da doctorul.

Daca vei avea un aparat dentar fix pe cerul gurii, vei fi, posibil, raraita sau sasaita ( eu nu putea zice x si r), dar vei putea vorbi din ce in ce mai bine pe parcurs ce vei exersa. UNELE se activeaza, insa vei afla la momentul potrivit ce va trebui sa faci.

Nu este foarte greu, te vei adapta la proces pe parcurs, insa sa vezi ce bine te vei simti cand vei vedea rezultatul final!

| thegodfather12 a răspuns:

Nu o sa ai nevoie nimic tare care ar putea dauna aparatului, fara guma, fara alune, fara seminte etc.O sa iti dea o periuta sa te speli intre braketi