| anonim_4396 a întrebat:

am facut acum 4 luni analize de sercretis vaginala si am fost depistata cu candida. Am luat singura niste ovule si nu au mers. am 18 ani si as vrea sa ma duc la ginecolog fara sa stie mama ca sa nu afle ca nu mai sunt virgina. daca ma duc la ginecolog ce zic? ii arat analizele si imi mai face acolo altele sau cum decurge? si cat costa? ca trebuie sa fac si rost de bani. Si stiti ginecologi in Pitesti? Va rog sa ma ajutati cu un sfat cum decurge un control ce ii zic cand ii arat analizele, imi mai face altele sau cum? Sper sa nu radeti de mine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ginecolog nu-i nevoie sa mergi cu mama ta, ca esti destul de mare sa mergi singura!
Vezi ca, tratamentul de candida este de lunga durata si uneori necesita 3-4 repetitii ca sa scapi de candida.
Pretul consultatiei difera de la un cabinet la altul, de la un medic la altul.
Suna cateva cabinete ginecologice si iti vor spune la telefon, care sunt preturile.
La control, mergi spalata si curata.
Atentie, nu se face sex cu 2-3 zile inainte, pentru a nu altera secretia vaginala si nici nu se fac spalaturi vaginale cu 48 de ore inainte.

| QuelQui a răspuns:

De ce sa nu stie mama?
Acest site e plin de raspunsuri ca: nu mai suntem acum "cateva secole", nu mai suntem pe vremea bunicilor, poti face sex cand vrei si cu cine vrei, e viata ta faci ce vrei, etc. Iar acum pui o intrebare "de acum cateva secole"? Si spui ca ai 18 ani, iar voi va considerati "libere" de pe la 12-13 ani. De fapt, sunteti libertine.
Candida nu se trateaza usor. Ba o mai si transmiti.

| dimonvaAjuta a răspuns:

Analizele trebuie sa i le arati mamei mai apoi?
si in general in analiza nu scrie virgina nu virgina..doar daca mama ta te trimite la doctor cu acest scop... daca a mers vorba doar de boala atunci se va scrie doar de boala pe el nul intereseaza virgina sau nu