| anonim_4396 a întrebat:

Am facut acum 4 luni analize de sercretie vaginala si am fost depistata cu candida. Am luat singura niste ovule si nu au mers. Am 18 ani si as vrea sa ma duc la ginecolog fara sa stie mama ca sa nu afle ca nu mai sunt virgina. Daca ma duc la ginecolog ce zic? Ii arat analizele si imi mai face acolo altele sau cum decurge? Si cat costa? Ca trebuie sa fac si rost de bani. Si stiti ginecologi in Pitesti? Va rog sa ma ajutati cu un sfat cum decurge un control ce ii zic cand ii arat analizele, imi mai face altele sau cum?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ginecolog nu-i nevoie sa mergi cu mama ta, ca esti destul de mare sa mergi singura!
Vezi ca, tratamentul de candida este de lunga durata si uneori necesita 3-4 repetitii ca sa scapi de candida.
Pretul consultatiei difera de la un cabinet la altul, de la un medic la altul.
Suna cateva cabinete ginecologice si iti vor spune la telefon, care sunt preturile.
La control, mergi spalata si curata.
Atentie, nu se face sex cu 2-3 zile inainte, pentru a nu altera secretia vaginala si nici nu se fac spalaturi vaginale cu 48 de ore inainte.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai varsta de 18 ani te poti prezenta la ginecologie fara sa fii insotita de o persoana adulta. Prima consultatie ginecologica decurge exact la fel indiferent de starea "pasaricii" pacientei si costa in jur de 80lei (si cca. 100-120 lei cu analizarea secretiei vaginale). Orice femeie/fata educata, emancipata si scolita se prezinta cel putin 1 data pe an la un cabinet ginecologic in vederea efectuarii unui control ginecologic de rutina in scop preventiv. Nu ai nici un motiv sa te temi/sa ai retineri, deoarece vizita ginecologica decurge relativ rapid )15-20 minute) fara sa simti vreun disconfort. Controlul ginecologic nu consta doar in simpla examinare a zonei pelvine, adica doar al "pasaricii" si nici prin examinarea "obligatorie" a sanilor si a zonei vulvo-vaginale, ci intotdeauna in primul rand examinarea incepe cu anamneza o parte introductiva care consta intr-o discutie libera fata in fata cu medicul, pentru a-i prezenta istoricul tau medical. Medicul vrea sa afle cateva lucruri pentru a fi cat mai bine informat asupra cazului : varsta la care ti-a venit prima oara menstruatia, care este data ultimei menstruatii, daca ciclurile sunt regulate sau nu si cat dureaza in medie, daca au existat vreodata mici sangerari si intre perioadele menstruale, daca te masturbezi, daca ti-ai inceput viata sexuala si ce metode contraceptive ai folosit, daca resimti dureri in timpul contactului sexual sau simptome gen mancarime, roseata sau secretie vaginala, daca exista alte probleme de sanatate, daca fumezi, bei sau iti administrezi medicamente. Este important sa raspunzi cu maxima sinceritate la aceste intrebari deoarece sunt intru totul in favoarea ta. Daca la consultatie te insoteste o prietena (este indicat), aceasta va ramane afara in sala de asteptare. Te vei dezbraca de la mijloc in jos, sau complet si atunci vei imbraca un halat, te vei aseza pe masa ginecologica culcata pe spate, cu fata in sus, cu fundul cat mai aproape de marginea mesei, cu pulpele asezate pe suportii metalici speciali, in asa numita pozitie ginecologica. Este foarte important sa fii relaxata. Initial, doctorul va inspecta zona genitala externa – va urmari daca exista vreo iritatie, secretie, negi genitali, chisturi sau alte probleme. Fiindca nu mai esti virgina iti va fi inspectat interiorul vaginului, o examinarea care nu doare deloc, insa se poate sa simti un disconfort atunci cand este introdus speculumul (dilatorul vaginal)– instrument steril din metal sau plastic cu care se largeste canalul vaginal pentru ca medicul sa poata examina mucoasa si colul uterin. La cererea ta se poate preleva proba pentru a fi efectuat testul papanicolau (depistarea cancerului uterin), precum si o ecografiere a uterului folosind sonda transvaginala. Dupa terminarea consultatiei, ti se va comunica rezultatu examinarii. Medicul este obligat sa-ti comunice daca exista efecte secundare sau reactii adverse ale medicamentelor care iti vor fi prescrise pentru a trata candidoza si daca depisteaza si o alta afectiune. De obicei consultatia se desfasoara practic pe nesimtite deoarece medicul va discuta in mod continuu cu tine. Controlul ginecologic se efectueaza dupa o saptamana de la terminarea completa a menstruatiei. Nu se fac spalaturi intravaginale si nu se intretine contact sexual cu 24 ore inainte. Acceseaza articolul urmator si filmul educational :
http://www.mymed.ro/consultul-ginecologic.html
https://www.youtube.com/watch?v=GxwrKkwBKD8
Multa sanatate!

| Holiday a răspuns:

Unii au parinti de genul tau, care au idei traznite si atunci decat sa te faca depravata sau mai stiu eu cum din cauza gandirii lor imbecile, mai bine ii lasi sa creada ce vor.
Tu faci spume pe aici aiurea, dar sa vina fi-ta si sa-ti spuna ca si-a tras-o cu mine, de exemplu, ce spume ar fi la gura ta...laughing
Asa ca lasa, cu genul asta de parinti, mai putine discutii, mai putine batai de cap si pentru ea si pentru ei.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

"ce spume ar fi la gura ta..." Ohoho, dar sa vezi la a voastra. laughing

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Ete fas, iti dai seama ca mi s-ar rupe de oracaielile tale. Tot de ea ar fi nasol, ca totusi esti tac-su, si oricat de imbecil ai fi, tot nu-i e usor sa-ti dea cu flit.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Dupa acel moment n-as mai fi, ar fi libera din partea mea.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Normal e libera si inainte de asta, ca doar nu te astepti sa fie cineva sclavul nalucirilor tale desuete.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Libertate cand esti major si te intretii singur. Cat timp raspund de ea si o intretin, face cum zic eu. Ideea era ca as dezmosteni-o si renega-o daca s-ar intampla asa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Desi pe moment probabil ca nu si-ar da seama, pe termen lung i-ai face un bine procedand asa, chiar daca ai impresia ca e pedeapsa.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Ma indoiesc ca ar fi bine pentru ea. Io nu o consider o pedeapsa, ci doar ca n-o mai pot considera fiica mea.

| Realli a răspuns:

Te duci la doctorul de familie și îți dă adeverință! După mergi unde îți spune doctorul, simplu, și mai repede!