| lolicica1111 a întrebat:

Am facut si eu azi la scoala fisa medicala, iar asistentele de acolo mi-au spus ca am dioptria 0.63.
este bine?sad sau trebuie sa port ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aphrodytha a răspuns:

De moment ce ai deja o dioptrie. tu ce zici. trebuie? Acea dioptrie va creste. si o sa te trezesti ca nu o sa mai vezi cine e in fata ta..Suntem in 2013. exista multe optiuni. stii? gen. lentile de contact... daca ti-e rusine cu ochelari. sau operatii?

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dioptrie de 0, 63? Nu am auzit.Cu plus sau cu minus?

| Aphrodytha a răspuns (pentru onasis1961):

Tot ce este peste 0. este cu +. nu? Este hipermetropie incipienta. Nu e asa greu sa intelegi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai o dioptire fie ea scazuta sau crescuta ai nevoie de ochelari

| CrazyRat a răspuns:

Nu este extrem de rau dar trebuie sa iei masuri de acuma sa nu se agraveze.

| LittleLuciane a răspuns:

Eu am ochelari 0.50 deci cred ca trebuie pentru ca se strica vederea