| Byb2001 a întrebat:

Buna,TPU am fumat o tigara iar dupa mi s-a intamplat sa simt o mancarime in gat, probabil mi s-au iritat bubele din gat, dar de ce imi venea sa tusesc cam un minut si nu puteam sa tusesc simteam ca ma sufoca ceva, nici sa respir pentru cateva secunde, dupa m-a durut putin in piept

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lasă că după ce bagi un pachet pe zi, n-ai nimic

| corbulalbrosu a răspuns:

Efectul NOCIV al fumului de tigara care este incarcat cu foarte multe gudroane si particule de substante iritant-obstructive, pur si simplu a actionat asupra tesuturilor a mucoaselor care exista in tractul aparatului respirator si in alveolele pulmonare. Este indicat sa nu repeti si a 2-a oara acest... ''experiment'' Sanatate!

| Invictusman a răspuns:

Ce bube ai în gat? Nici în ziua de azi nu le-ai tratat?
Bine ca pe sora ta o dus-o mama ta la psihiatrie care probabil e mai cuminte dar pe tine nu care faci mereu câte o boacana.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Ea merge insotita doar de profu de sport big grin Nu vezi? Pe langa ca are probleme, acum trebuie neaparat sa si fumeze. Cu energizantele tot ea a avut problema, nu?

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Pai o pus odată o poza cu niște probleme ce le avea în gat, ea nici de atunci nu s-o dus la doctor, așteaptă sa o vindece Iisus nu știu ce așteaptă fata asta. Parca da, și cu alcoolul și ca fura de la părinții ei bani rolling on the floor ahaha
Numai nebuni pe TPU rolling on the floor

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Nu o doare in gat sau deranjeaza ca mergeawinking Daca ii place sa se ameteasca? Oare la alt buzunar nu vrea sa se aboneze? big grin

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Pai nu trebuie sa o doară dar se agravează cine știe ce are acolo și cu timpul se poate extinde, nu e de glumit cu asa ceva.
Asta e la mintea prostului notoriu ca doar dacă ma doare ceva trebuie sa merg la medic.
Nu mai zic nimic, ca se apuca de karate și na.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Azi, maine apare ca stire principala la jurnalul de la ora 19. Ca si-a batut maestrul sau a batut pe un coleg ca nu s-a dat la ea laughing City-Chelsea cine zici ca bate?

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Am răspuns adineauri, City câștiga 100% fără doar și poate, are cota de 1.80 parca la 1 solist.
laughing nu știu da mie îmi inspira mila fata asta. Din cauza părinților o ajuns asa.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

1.96 are cota acum la 1 solist.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Asa ziceam si eu ca Man Utd bate la pas pe Villareal, uite ca surpriza s-a produs. Asa si astazi, de marcheaza Chelsea prima nu mai scapa victoria. De cand a venit Tuchel nu a pierdut niciodata cu City. As prefera sa bata Citywinking Dupa rezultate daca e sa ne luam, nu e deloc in forma Chelsea. Neaparat trebuie sa joace cu Aguero din primul minut.

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Dacă o sa joace cum o jucat cu real Madrid o sa câștige, dacă nu, o sa piardă finala.
Nop, eu știam ca va avea viata grea Manchester Unite cu villarral, cu echipele spaniole nu e de glumit.
Ba bate City fac și pariu cu tine zori în cele 90 de minute ori la penalti dar 100% câștiga finala azi.
Eu am știut de mult ca asta va fi anul lui City și ca va face ravagii, am fost fotbalist și cunosc situația.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Nu a trecut usor de Dortmund, nefiind o echipa mare. Chelsea ca organizare e superioara cu mult nemtilor. Daca nu ia trofeul in seara asta Guardiola, trebuie sa plece neaparat. Realul nu a fost mare echipa sezonul asta. Culmea ar fi sa le bage 2 Werner asta seara laughing

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Pai are chelsea o echipa mai puternica decât City dar are momente când e instabila cum e în campionat, depinde mental cum va fi. Va fi un meci echilibrat, tacticizat.
Pai da, ca nici un meci nu se aseamănă cu altul, asa e fotbalul când nu se face marsavii la pariuri.
Și real Madrid e instabila, o bătut-o de doua ori Donetsk în grupe în schimb o maturat cu echipe mult mai puternice și bine cotate, asa e fotbalul când nu se fac aranjari. (imprevizibil)

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Cum sa joci fara inchizator chiar cu Chelsea si in finala de UCL? Gundogan a jucat inchizator la Dortmund dar la City mai mult a jucat in banda stanga sau dreapta. Cred ca o sa domine la mijloc Chelsea, nu are cum sa nu fie asa. Mai esti la fel de increzator acum?

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Nu contează posesivitatea ci rezultatul final.
City au un joc incredibil de tacticizat și pe contra atac sunt din alta galaxie.
Stai liniștit ca se cunosc bine echipele fiind din același campionat, degeaba va domina dacă City le va da în minutul 89 gol având posesia mai slaba.
Oricum în finala nici o echipa nu e favorita.
Eu doar ziceam ca am un feeling ca City câștiga. Vrei sa facem pariu pe 200 de lei ca câștiga City azi? laughing
Îți dau datele lui taică-meu sa trimiți banii prin western rolling on the floor
Sunt un om cinstit și dacă pierde City o sa îți trimit banii.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Daca aveam banii lui jurnalistu ala cu in gura presei pariam la misto 200 leusteni. Asa ii tin pentru Byb big grin poate o conving sa iasa cu mine la o bere si o tigare laughing Eu o sa beau suc si o sa ma afume ea laughing

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Ok, și eu o iau pe sora ei rolling on the floor

| Byb2001 explică (pentru timidu89):

Daa

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Numai o minune de se intampla mai revine City. A avut posesia dar a jucat mai slab ca Chelsea. In 2012 au castigat UCL parca, tot asa nu au avut un sezon bun. Am zis eu ca trebuia sa joace cu inchizator de meserie.

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Da, e incredibila chelsea.
Te făceai mâine cu 200 de lei, nu ai vrut sa pariem.
Pune o vorba buna man pentru sora lui byb, vreau puradei rolling on the floor

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

O câștigat chelsea laughing aveai 200 de lei în cont acum.
O jucat ca și cu Real Madrid, adică incredibil.
Bravo lor.
O sa ajungem și noi în finala când va avea România un președinte african.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Gaseste-ti o iepuroaica pocaita laughing astea nu se lasa pana nu fac 8-10 puradei. Nu credeam sa fie asa fara replica City azi. Avea cota mare la pariuri Chelsea? Cand i-a scos Tottenham in semifinale ucl pe Ajax aia a fost o mega surpriza.

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Aia cu Ajax da.
Chelsea avea cota de 4.50
Cine crezi ca o sa câștige mâine dintre sepsi și viitorul pentru calificarea în conference?
Dacă și pe asta îl nimerești, nostradamus te voi nu-mi laughing

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Azi de fapt scuze rolling on the floor
Azi e meciul sepsi vs viitorul.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Cand crapa Jiji Becali. Se scoate la vanzare probabil echipa, daca o cumpara un miliardar in euro sau dolari sanse ar fi. Eu nu is cu castigul, pe mine ma iubeste femeile laughing) Nu ai vazut? Cum o auzit de bere si tigarete o spus ca vrea sa fie cu mine laughing)

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Sepsi o demonstrat in playoff cand o batut Clujul, Steaua si nu stiu daca nu si pe Craiova. Nivelul de oc din playout e mult inferior. Nu cred in Viitorul, cum nu cred nici in Mos Craciun.

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Pai atunci va doresc casa de piatra și sa va iubiți pan' la adânci bătrâneți happy
Ciudat o devenit fotbalul asta în ultima vreme.
Eu sincer credeam ca Bayern va juca finala sau liverpool sau Real Madrid
Era sa beau de nervi când am văzut ca chelsea au avut antrenament cu Real Madrid
Și mie îmi plac mult femeile dar nu ma lasă depresia sa trăiesc, dacă nu aveam depresie nu stăteam deloc pe TPU crede-mă.
E teroare cu boala asta.
Ma crezi ca acum 8 luni am câștigat 20.000 de ron la pariuri și tot trist eram? Și trăia maica-mea atunci.
Ma gândesc naibii sa ma arunc de pe un bloc ma rupe boala asta.
Am bani, am de toate, dar depresia sta în calea fericirii mele.
Nu știu cum sa scap de boala asta, mi se schimb brusc starea fără nici un motiv.
Mi sa nu fiu bipolar.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Exista altfel de tratament mai eficient probabil. De castigam un bilet la pariuri ma bucuram, primeam ceva, ori ii luam un lucru nou eram fericit. Acum simt ca nu mi-ar mai aduce bucurie nimic, trist nu pot zice ca sunt. Eu zic sa iti gasesti unul dintre cei mai buni psihiatri daca nu se pune problema banilor. Ce iei sigur nu te ajuta.

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Boala asa chinuitoare nu credeam ca exista.
În momentul asta sunt paralizat aproape și nu înțeleg de ce.
Nu reușesc sa înțeleg deloc mecanismele depresiei.
Mai bine nu ma nasteam naibii.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Bayern am stiut ca nu trece de PSG. Si ca realul nu are sanse cu Chelsea. Liverpool nu avea cum sa ajunga in finala, a fost macinata de accidentari. Plus ca jocul ofensiv a fost departe de sezonul trecut.

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Pai aia zic ciudat o devenit fotbalul asta
Dar echipele englezești domina lumea fotbalului.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Da una sa domine in halul in care a dominat Bayern anul trecut, nu stiu. Poate Barcelona in era Guardiola. Bayernul cu Heynckes nu il prea stiu, sincer.

| timidu89 a răspuns (pentru Invictusman):

Ti se schimba brusc stare psihica? Gen acum e cald, imediat e rece?

| Invictusman a răspuns (pentru timidu89):

Da, am fost diagnosticat cu depresie recurenta.
Se schimba în unele momente, înainte seara ma simțeam mai bine, acum ma simt și ziua și seara.
Dar nu am urmărit cu maxima atenție ce gândeam înainte de a se se schimba, e o instabilitate psihica.
Când sunt ok pentru câteva clipe când ma răspunde depresia indiferent dacă gândesc pozitiv sau negativ, m-am saturat deja sincer.
Antidepresivele zici ca sunt zahar nu știu, nu își fac deloc efectul.
Boschetarii ăștia de psihiatrii numai sa ne ia banii știe nici nu cred ca o dat un diagnostic corect.
Nu cred ca e depresie recurenta asta.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Răpune *

| chuckmanson a răspuns:

Și care e întrebarea?
Lasă-te de fumat oricum!

| daculliber a răspuns:

Aruncă pachetul du-te la biserica si jura in fata altarului ca nu mai pui gura pe tigari. nu incerca o a doua tigare. O să regreti toata viata